Zamknij

WSJ: Polska przekaże Ukrainie myśliwce Mig-29 i Su-25. KPRM zaprzecza

06.03.2022 06:45

Polska przekaże Ukrainie swoje wyprodukowane w Rosji myśliwce. W zamian dostanie samoloty od Amerykanów. Takie wiadomości przekazuje "The Wall Street Journal". Informacje te zdementowała jednak Kancelaria Premiera.

Polska przekaże Rosji myśliwce
fot. PRZEMEK SWIDERSKI /REPORTER

Jak donosi "The Wall Street Journal" Polska przekaże Ukrainie swoje wyprodukowane w Rosji myśliwce. Dziennik powołuje się na informacje od amerykańskich władz. Polacy mieliby przekazać Ukraińcom myśliwce Mig-29 i Su-25. Od Amerykanów mielibyśmy dostać z kolei kolejne myśliwce F-16.

Doniesienia te zostały jednak zdecydowanie zdementowane przez Kancelarię Premiera. "Polska nie wyśle swoich myśliwców na Ukrainę, jak też nie zezwoli na korzystanie z jej lotnisk. Znacząco pomagamy w innych obszarach" - poinformowano.

Andrzej Duda, powołując się na piątkową rozmowę z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem zapewnił, że ze strony amerykańskiego partnera otrzymał deklarację, iż „artykuł 5 cały czas obowiązuje i Stany Zjednoczone o tym pamiętają”. Dowodem na to – kontynuował prezydent – jest obecność w naszym kraju ponad 10 tysięcy świetnie wyposażonych żołnierzy Stanów Zjednoczonych.

WSJ: Polska przekaże Ukrainie myśliwce Mig-29 i Su-25

Według Dudy prezydent Joe Biden podczas rozmowy mówił do niego: „gwarantujemy bezpieczeństwo, jesteście częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego, jesteście naszym strategicznym partnerem, działamy razem”.

- To jest dla mnie jako prezydenta Rzeczypospolitej najważniejsze - zaznaczył Duda i przekazał, ze zaznajomił amerykańskiego przywódcę o przygotowywanej ustawie o obronie ojczyzny.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński podziękował w sobotę na Twitterze przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen za podjęcie ważnej decyzji w sprawie statusu prawnego Ukraińców, którzy w wyniku rosyjskiej agresji znajdują schronienie w Unii Europejskiej.

Jak podaje Guardian, od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę kraj ten opuściło ponad 1,3 miliona ludzi. 756 tys. z nich przekroczyło granicę w Polsce. Jak szacuje Reuters, każdego dnia do Polski przybywa 50-80 tysięcy ukraińskich uchodźców.

RadioZET.pl/ PAP/ Wall Street Journal

Wojna w Ukrainie - najnowsze wiadomości na żywo