Zamknij

Inwazja jadowitych pająków we Wrocławiu. "Znalazł kokon w łóżeczku u dziecka"

30.06.2020 19:36

Na jednym z osiedli we Wrocławiu pojawiły się kolczaki zbrojne. Są wszędzie: na klatkach schodowych, w garażach, wchodzą nawet do mieszkań. Zdaniem mieszkańców jadowite pająki mogły uciec z hodowli.

kolczak zbrojny
fot. shutterstock

O jadowitych pająkach w nowo wybudowanych blokach we Wrocławiu informuje Radio Wrocław. Jak podaje, kolczaki zbrojne już w połowie czerwca pojawiły się u zbiegu ulic Brzoskwiniowej i Orzechowej na Gaju.

Lokatorzy twierdzą, że pająki wchodzą na klatki schodowe, do garaży, a nawet do mieszkań. - Ktoś znalazł kokon na klatce schodowej, a u mnie pojawił się nawet w łóżeczku u dziecka – relacjonuje w rozmowie z Radiem Wrocław jeden z mieszkańców osiedla. O sprawie został powiadomiony zarządca budynków.

Ten potwierdził problem, a części wspólne, czyli piwnice, garaże i klatki schodowe przeszły już dezynsekcję. W środę ma zostać przeprowadzona jeszcze raz. Swoje mieszkania lokatorzy musieli dezynsekować na własny koszt. Teraz obawiają się, że pająki uciekły z hodowli, a mimo przeprowadzonej już dezynsekcji problem się powtórzy. - Ten gatunek hodowcy trzymają w terrariach jako paszę dla swoich pupili. Ktoś wypuścił pająka celowo, albo mu uciekł – mówią.

Mieszkańcy obawiają się pająka nie bez powodu. Kolczak zbrojny jest uważany za najbardziej jadowitego pająka występującego nie tylko Polsce, ale w całej Europie Środkowej, choć jego jad nie jest śmiertelny. Ukąszenie może natomiast spowodować nieprzyjemne dolegliwości - obrzęk, bóle głowy, skurcze brzucha, nudności, dreszcze i wymioty. Objawy mogą utrzymywać się nawet do dwóch tygodni.

Zobacz także

RadioZET.pl/Radio Wrocław