Zamknij

Kolczak zbrojny to najbardziej jadowity pająk w Polsce. Gdzie występuje?

08.08.2019 14:20
Kolczak zbrojny występuje w Polsce. To jadowity pająk
fot. Shutterstock

Jadowite pająki żyją w Polsce? Okazuje się, że tak. Za najbardziej jadowitego pająka w naszym kraju uchodzi kolczak zbrojny. Zamieszkuje ciepłe, otwarte tereny porośnięte wysoką trawą, ziołoroślami i krzewami. Czym może skutkować jego ugryzienie?

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kolczak zbrojny jest uważany za najbardziej jadowitego pająka występującego nie tylko Polsce, ale w całej Europie Środkowej.

Zamieszkuje ciepłe, otwarte tereny porośnięte wysoką trawą, ziołoroślami i krzewami, takie jak łąki, nasypy kolejowe i skraje dróg. Można go także spotkać w przydomowych ogródkach.

Zobacz także

Pająk ten buduje z pajęczyny oprzęd rozmiarów gołębiego jaja, który służy za schronienie, a samicom także jako miejsce składania jaj i ochrony młodych. Broniące jaj lub młodych samice są agresywne.

Kolczak zbrojny występował niegdyś jedynie na południu Europy. Jak jednak wskazują najnowsze obserwacje, ostatnimi czasy można go spotkać także na zachodzie i w centrum.

Zobacz także

Ugryzienie przez kolczaka może spowodować obrzęk, bóle głowy, skurcze brzucha, nudności, dreszcze i wymioty. W najczęstszych przypadkach dolegliwości trwają kilka dni. Mogą jednak wydłużyć się nawet do dwóch tygodni.

RadioZET.pl