Zamknij

„Orliki” w fatalnym stanie. Część z nich trzeba zamknąć

Redakcja
17.07.2018 09:14

Jedna trzecia boisk typu „Orlik” definitywnie nie nadaje się do użytku. Niektóre obiekty trzeba natychmiast zamknąć ze względu na ich zużycie – to główne wnioski z raportu na temat stanu zbudowanych przed kilkoma latami kompleksów sportowych.

"Wyborcza": "Orliki" w ruinie. Częśc z nich nie nadaje się do użytku
fot. Kuba Suszek/Reporter/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Raport na temat stanu orlików przygotowała platforma TakeTask i Akademia Piłkarska EsKadra. Jego wyniki przedstawiła „Gazeta Wyborcza”.

Aż 33 proc. boisk nie nadaje się do użytku, a kolejne 6 proc. częściowo nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. Badacze odwiedzili 100 takich obiektów na terenie całej Polski w okresie od lutego do czerwca tego roku.

Zobacz także

Okazało się, że sztuczna trawa często jest przetarta, łączenia między rolkami są rozklejone, wykładzina murawy wystaje. „W wielu przypadkach widoczne były spore ubytki przed bramkami lub wyraźne dziury. A to może powodować kontuzje podczas biegu, np. skręcenia kostek czy w najgorszym wypadku kontuzje kolana” – mówił Konrad Adamczyk, szef zespołu oceniającego stan orlików i koordynator warszawskiej EsKadry.

Szczególnie słabej jakości materiały stosowano podczas budowy boisk w latach 2010-2012. „Gdy powstawały ostatnie boiska, sztuczna trawa i granulat były w dużej mierze sprowadzane z Azji i instalowane przez niedoświadczone, czasami przypadkowe firmy. Wśród nich były nawet zakłady pogrzebowe” – napisano w raporcie.

Utrzymanie orlików drożeje

Gazeta podkreśla, że remont orlika słono kosztuje. Nowa trawa z granulatem EPDM z recyklingu to około ćwierć miliona złotych netto. Samorządy mogą występować do resortu o dofinansowanie remontu (dotacja sięga 50 proc.). W tym roku zrobiły to jednak tylko dwie gminy.

Rosną również koszty utrzymania orlików. W 2013 roku na eksploatację przeciętnego boiska wydawano 13,3 tys. zł. Trzy lata później te koszty podskoczyły do 16 tys. zł.

Niebezpieczne Orliki! Zawierają rakotwórcze elementy

Eksperci w raporcie alarmowali, że należy szybko przeprowadzić poważne inspekcje wszystkich tego typu obiektów w kraju. „Powinni je wykonać niezależni eksperci, którzy stwierdzą, czy trzeba zainstalować nową murawę lub definitywnie zamknąć dany teren” – wskazano.

„Wyborcza” przypomniała, że program budowy orlików był jednym ze sztandarowych projektów koalicji rządzącej PO-PSL. W latach 2008-12 wybudowano 2604 nowoczesne kompleksy boisk piłkarskich w 1664 gminach. Wydano na to z budżetu państwa blisko 970 mln zł.

Jednocześnie dziennik zauważył, że boiska cieszą się ogromną popularnością. Jak dodaje „Wyborcza”, za rządów PO na orliki wchodzono nawet 35 mln razy rocznie (dane za 2015 rok). W ubiegłym roku odwiedzono je 17 mln razy – średnio 6821 na jedno boisko (spadek jest związany m.in. z niżem demograficznym).

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PTD