Zamknij

Korzystasz z telefonu na pasach? Możesz zapłacić mandat - pomysł ministerstwa

Redakcja
09.05.2017 08:46
Korzystasz z telefonu na pasach? Możesz zapłacić mandat - pomysł ministerstwa
fot. Flickr

Mandaty za korzystanie z telefonu na pasach? Takie pomysły krążą w kuluarach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jak donosi "Rzeczpospolita", resort skierował tę kwestię do dyskusji w Radzie Dialogu Społecznego.

Skupiony wzrok przechodniów na ekranach telefonów to częsty widok na polskich ulicach. Brak koncentracji i obserwacji drogi może doprowadzić do tragedii. Zwłaszcza na niestrzeżonych przejściach dla pieszych. Do tej pory skupialiśmy się na akcjach edukacyjnych odradzających korzystanie z komórek w samochodach. Teraz resort chce zwrócić uwagę na kluczową rolę koncentracji w poruszaniu się nie tylko kierowcy, ale też pieszego.

Były już kampanie społeczne, teraz ma przyjść czas na egzekwowanie tych zaleceń bezpieczeństwa. Dyskusja nad wprowadzeniem mandatów za korzystanie z telefonu na pasach ma zostać przeprowadzona w podzespole ds. służb mundurowych Rady Dialogu Społecznego.

Statystyki mówią, że w 2016 roku piesi stanowili aż 38,7 proc. ofiar wypadków drogowych. Nie da się jednak wyznaczyć prostej korelacji pomiędzy korzystaniem z telefonu a nieszczęśliwym zdarzeniem na jezdni.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/KM