Zamknij

Złotoryja. Parafia publikuje sprawozdanie ze zbiórki. I rozlicza wiernych

28.02.2021 22:09
Złotoryja
fot. Google Street View

Jedna z parafii w Złotoryi (woj. dolnośląskie) opublikowała sprawozdanie dot. zbiórki, mającej pokryć koszty zadłużenia spowodowane pracami remontowanymi. W raporcie skrytykowano jednak część mieszkańców, głównie młodych, którzy w najmniejszej części wsparli parafię. 

Parafia pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi (woj. dolnośląskie) opublikowała na swojej stronie internetowej coroczne sprawozdanie finansowe. Tym razem dotyczyło ono zbiórki, jaką przeprowadzono wśród parafian, a która to kwestura miała pokryć zadłużenie spowodowane pracami remontowo-renowacyjnymi. W większości się to udało - jak czytamy, "do spłaty pożyczkodawcom zostało już tylko 1870 złotych". 

Złotoryja. Parafia publikuje raport ze zbiórki. Krytykuje najmłodszych parafian

Raport zawiera bardzo skrupulatne wyliczenia dotyczące tego, ile rodzin i w jakiej ogólnej kwocie wsparło kościół swoimi datkami. W tym roku 294 rodziny zasiliły konto parafii w kwocie łącznej ponad 28 tys. złotych, co stanowi mniejszą sumę w porównaniu z poprzednich rokiem (ponad 61 tys. złotych od 756 rodzin). Oprócz tego parafianie zostali podzieleni na kategorie wiekowe, a każdej kategorii odpowiadał procentowy współczynnik wpłat względem populacji. 

"Z tych statystyk wynika, że parafia nie może liczyć na młode rodziny, które najdłużej będą korzystały z tej świątyni, a niestety nie angażują się lub w niewielkim procencie angażują się w sprawy remontów i utrzymania parafii" - możemy przeczytać w dokumencie. Sformułowanie "być może" zaznaczono nawet kolorem czerwonym i pogrubioną czcionką. 

Potwierdza się prawda przypowieści ewangelicznej, gdzie Jezus chwali i mówi do apostołów, "że ta uboga wdowa wrzuciła do skarbony w świątyni najwięcej, wszystko, co miała, całe swe utrzymanie". [...] To, co Państwo składacie na remonty oraz utrzymanie parafii to nie jest sprawa proboszcza, ale jest to nasze wspólne dobro, które ma służyć przyszłym pokoleniom wierzących Złotoryjan, którzy będą korzystali z tej odnowionej świątyni. 

Parafia pw. Narodzenia NMP w Złotoryi

Rzeczywiście, ze sprawozdania wynika, że zaledwie 0,1 proc. parafian w wieku 20-29 lat wsparło finansowo parafię. Najwyższy odsetek można zaś zauważyć w najstarszej grupie parafian (powyżej 65. roku życia), których aż 45 proc. wpłaciła pieniądze na poczet pokrycia długów kościoła. 

Parafia zaznaczyła także, że zbiórka przedłużona została do połowy marca oraz poinformowała, w jaki sposób wpłacać pieniądze. Raz jeszcze sformułowano także prośbę, "aby reszta parafian przyłączyła się do spłaty zadłużenia". 

RadioZET.pl/Onet.pl/sanktuarium-zlotoryja.pl