Zamknij

Ogromny marsz w Londynie. Setki tysięcy ludzi protestowało w sprawie brexitu

Redakcja
20.10.2018 18:32
Brexit. Setki tysięcy ludzi w Londynie apelowało o kolejne referendum
fot. PAP/EPA/VICKIE FLORES

Ponad 670 tysięcy osób - według organizatorów - wzięło udział w marszu ulicami Londynu. Jego uczestnicy domagali się od rządu Wielkiej Brytanii powtórzenia referendum w sprawie brexitu. Premier Zjednoczonego Królestwa Theresa May nie dopuszcza takiej możliwości.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podała agencja AFP, tłum protestujących przemaszerował z Hyde Parku do Pałacu Westminsterskiego. Uczestnicy pochodu podkreślali, że decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej z 2016 roku została podjęta zbyt pochopnie. 

- Myślę, że ludzie zostali wprowadzeni w błąd na różne sposoby - podkreślił Peter Hancock, właściciel małej firmy, który wziął udział w sobotnim proteście. Jego żona Juile w rozmowie z AFP dodała, że jako Brytyjka "nie widzi żadnych korzyści" z wyjścia jej ojczyzny ze Wspólnoty.

Zobacz także

W marszu wziął udział m.in. burmistrz Londynu Sadiq Khan i były piłkarz Gary Lineker.

Internetową petycję w sprawie powtórzenia referendum przed marcem 2019 roku, kiedy oficjalnie Zjednoczone Królestwo przestanie być członkiem UE, podpisało do tej pory 950 tys. osób.

Pomimo tego brytyjska premier Theresa May jasno daje do zrozumienia, że nie dopuszcza powtórzenia głosowania sprzed dwóch lat. - Nie będzie drugiego referendum. Obywatele zagłosowali, a rząd to zrealizuje - oświadczyła w środę szefowa rządu.

Zobacz także

Agencja AFP przypomina, że pomiędzy rządem w Londynie i unijnymi urzędnikami trwa impas w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Wśród spornych kwestii pozostaje m.in. ewentualne przywrócenie kontroli na granicy Irlandii i Irlandii Północnej. Na problemy tej kwestii wskazywano po czwartkowym szczycie unijnym w Brukseli.

W przeprowadzonym 23 czerwca 2016 roku referendum 52 proc. Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem ich ojczyzny z UE. Frekwencja wyniosła 72 proc.

Zgodnie z unijnym traktatem Wielka Brytania przestanie być członkiem Wspólnoty dokładnie 29 marca 2019 roku, czyli dwa lata po rozpoczęciu procesu wyjścia z Unii.

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP/PTD