Zamknij

Hiszpańska europosłanka z plakatem Strajku Kobiet w PE

Redakcja
04.07.2018 15:11

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w debacie w Parlamencie Europejskim. W swoim wystąpieniu odniósł się m.in. do reformy sądownictwa i zmianach w Sądzie Najwyższym, które niepokoją Brukselę. Mówił też, że polski rząd dba o prawa kobiet. Tutaj mocno zaprotestowała europarlamentarzystka z Hiszpanii, Tania González Peñas, która miała na swoim pulpicie plakat Strajku Kobiet. 

Parlament Europejski, plakat Strajku Kobiet, Tania González Peñas
fot. PAP

Premier Mateusz Morawiecki w środę wystąpił przed PE w Strasburgu w ramach debaty z unijnymi liderami o przyszłości wspólnoty. Szef polskiego rządu odpowiadał także na pytania europosłów. Morawiecki zapewniał, że w Polsce szanuje się prawa kobiet. Odniósł się też do kwestii praworządności. 

Do słów premiera odniosła się podczas debaty Tania González Peñas, hiszpańska europosłanka. – Życie kobiet nie powinno być zagrożone. Może nie może pan ich usłyszeć, bo ich głosy są zagłuszone biciem kościelnych dzwonów. Czy chce się pan zapisać w historii jako premier, który zniszczył trójpodział władzy, zniszczył prawa kobiet i osób LGBT? – pytała. Na swoim biurku miała plakat polskiego Strajku Kobiet. 

– Chcecie kontrolować system sprawiedliwości, media, ograniczać prawa do reprodukcji oraz azylu. Tworzycie idealne warunki do rozwoju bardzo negatywnych tendencji. Setki ludzi jest aresztowanych przez udział w pokojowych demonstracjach – dodała polityczka z Hiszpanii. 

Wystąpienie premiera mocno skrytykowali europosłowie partii opozycyjnych. 

– Niestety po raz kolejny okazało się, że [...] premier naszego rządu nie jest przez naszych partnerów słuchany. Debata została zdominowana już nie tyle kwestiami zagrożenia dla naszej praworządności, ale ewidentnym łamaniem fundamentalnych zasad państwa prawa i tym, co się dziś dzieje z Sądem Najwyższym w Polsce – powiedział europoseł Kalinowski z PSL. 

RadioZET.pl/Gazeta.pl/KM