Zamknij

Legenda światowego kina nie żyje. Reżyserował "Romeo i Julię"

15.06.2019 15:10
Legenda światowego kina nie żyje. Reżyserował "Romeo i Julię"
fot. Cristiano Minichiello/Photoshot/East News

W Rzymie, w wieku 96 lat zmarł Franco Zeffirelli. Światowej sławy reżyser filmowy otarł się o Oskara za reżyserię słynnego dzieła „Romeo i Julia”. W dorobku miał wiele innych znanych produkcji.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki?Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

Nie żyje jeden z legend światowego kina. Franco Zeffirelli był jednym z najbardziej znanych włoskich twórców XX wieku. Nakręcił ponad 20 filmów, z których wiele na trwałe weszło do historii kina.

Zeffirelli reżyserował m. in. "Brat Słońce, siostra Księżyc" o świętym Franciszku z Asyżu. Przełożył też na film sztuki Williama Szekspira, na czele z „Romeo i Julią”. Jego produkcją jest też "Herbatka z Mussolinim", zawierająca wątki autobiograficzne.

Zeffirelli przyszedł na świat w lutym 1923 roku we Florencji. Szybko stracił matkę, a ojciec uznał go dopiero w wieku 19 lat. Chłopcem opiekował się późniejszy burmistrz Florencji Giorgio La Pira. W latach II wojny światowej walczył w partyzantce. Jawny przeciwnik Mussoliniego pracował jako tłumacz przy brytyjskim wojsku.

Zobacz także

Karierę ze sztuką rozpoczął tuż po wojnie. Szybko zainteresował się teatrem. Swoje pierwsze kroki stawiał pod pieczą Luchino Viscontiego. Reżyserią zajął się w latach 50. W teatrze operowym La Scala w Mediolanie wystawił „Kopciuszka”.

Szybko rozwijał swój talent. Jego sztuki były grane na podestach teatrów w Londynie, Edynburgu, Trieście, Nowym Jorku. To on reżyserował miniserial "Jezus z Nazaretu" (1977).  Sławę na dużym ekranie dała mu inne produkcje - "Poskromienie złośnicy" z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem oraz "Hamlet" z Melem Gibsonem w roli głównej.

Zobacz także

Nominację do Oscara za reżyserię dostał za "Romeo i Julię", a nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej - za najlepszą scenografię do filmu "Traviata".

Według niedawnych badań genetycznych Zeffirelli okazał się jednym z potomków słynnego Leonaerdo da Vinci.

RadioZET.pl/PAP