Zamknij

Harry i Meghan idą na swoje. Przełomowe oświadczenie królowej Elżbiety

13.01.2020 19:13
Królowa Elżbieta II i Meghan Markle
fot. AP/Associated Press/East News

Nie milkną echa decyzji księcia Harry'ego i księżnej Meghan o wycofaniu się z rodziny królewskiej. Królowa Elżbieta II zwołała w tej sprawie tzw. szczyt w Sandringham. Jak przekazała później w specjalnym oświadczeniu, Harry i Meghan dali jasno do zrozumienia, że chcą być niezależni, więc „nastąpi okres przejściowy”. Co to oznacza?

Książę Harry oraz księżna Meghan ogłosili niespodziewanie w mediach społecznościowych, że zamierzają zrezygnować z roli wysokich rangą członków rodziny królewskiej i zacząć utrzymywać się sami, a swój czas dzielić pomiędzy Wielką Brytanię a Amerykę. Według źródeł w Pałacu Buckingham para nie konsultowała tego z żadnym z członków rodziny królewskiej, czym ci mieli poczuć się urażeni.

Jeszcze tego samego dnia w oświadczeniu Pałacu Buckingham napisano: "Rozumiemy ich pragnienie, aby przyjąć inne podejście, ale są to skomplikowane kwestie, które będą wymagały czasu. Dyskusje z księciem i księżną Sussex są na wczesnym etapie".

Elżbieta II zwołała szczyt ws. Harry'ego i Meghan

W poniedziałek rodzina królewska zgromadziła się na specjalnym spotkaniu, nazywanym przez brytyjskie media "Szczytem w Sandringham". Tematem spotkania miało być określenie nowego statusu pary książęcej z Sussex i jej zobowiązań. Niedługo potem 93-letnia królowa Elżbieta II wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że członkowie rodziny przeprowadzili „konstruktywną dyskusję” na temat decyzji Harry’ego i Meghan, a także, że przyjmują do wiadomości, iż chcą oni prowadzić życie na własny rachunek.

Moja rodzina i ja w pełni popieramy pragnienie Harry'ego i Meghan, którzy chcą rozpocząć nowe życie jako młoda rodzina. Chociaż wolelibyśmy, aby pozostali pełnoetatowymi członkami rodziny królewskiej, szanujemy i rozumiemy ich pragnienie prowadzenia bardziej niezależnego życia, pozostając jednocześnie cenioną częścią mojej rodziny.

Harry i Meghan dali jasno do zrozumienia, że w nowym życiu nie chcą być zależni od środków publicznych. Uzgodniono zatem, że nastąpi okres przejściowy, w którym para książęca Sussex będą spędzać czas w Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Są to złożone sprawy, które moja rodzina musi rozwiązać, i jest jeszcze trochę pracy do wykonania, ale poprosiłam o podjęcie ostatecznych decyzji w najbliższych dniach

- napisała w oświadczeniu Elżbieta II.

Książę Harry i Megan Markle wycofują się z rodziny królewskiej

Przypomnijmy, że Meghan Markle i książe Harry już w październiku ubiegłego roku ujawnili publicznie swoje zmagania z tym, że ich życie znajduje się pod nieustanną obserwacją mediów.

O tym, że zamierzają wycofać się z rodziny królewskiej poinformowali 8 stycznia wieczorem za pośrednictwem Instagrama. „Zamierzamy wycofać się jako wysocy rangą członkowie rodziny królewskiej i pracować, aby stać się niezależnymi finansowo, jednocześnie nadal w pełni wspierając Jej Królewską Mość. To z waszą zachętą, szczególnie w ciągu ostatnich kilku lat, czujemy się gotowi na tę zmianę” – czytamy w oświadczeniu.

Meghan Markle oraz książe Harry dodali jednak, że zamierzają "kontynuować wypełnianie obowiązków wobec Królowej, Wspólnoty Narodów i instytucji objętych patronatem".

Zobacz także

RadioZET.pl/Onet/royal.uk/BBC