Zamknij

Robaki zamrożone przez ponad 32 tysiące lat wróciły do życia

Redakcja
27.07.2018 15:16
Naukowcy odkryli robaki, które po ponad 32 tys. lat wróciły do życia
fot. The Siberian Times

Sensacyjne wieści od rosyjskich i amerykańskich naukowców. Dwa prehistoryczne nicienie wróciły do życia po kilkudziesięciu tysiącach lat spędzonych pod lodem. To najstarsze zwierzęta na naszej planecie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podał „The Siberian Times”, historycznego odkrycia dokonano podczas badania próbki 300 prehistorycznych robaków znalezionych w wiecznej zmarzlinie na terenie Jakucji w północnej Rosji.

Zobacz także

Nieoczekiwanie dwa nicienie po odmrożeniu i położeniu na płytkę Petriego ożyły, zaczęły się ruszać i przyjmować pożywienie. Okazy wróciły do życia w Instytucie Fizykochemicznych i Biologicznych Problemów Gleboznawstwa w Moskwie.

Jeden z robaków, którego wiek jest datowany na 32 tysiące lat, znaleziono w wiecznej zmarzlinie w starej wiewiórczej norze u dolnych brzegów rzeki Kołyma. Natomiast na drugi okaz liczący sobie 41,7 tysięcy lat natrafiono w wiecznej zmarzlinie rzeki Ałazeja.

Zobacz także

Dwa nicienie, które są rodzaju żeńskiego, to najstarsze zwierzęta na świecie.

Sensacyjnego odkrycia dokonali naukowcy z czterech rosyjskich ośrodków badawczych oraz z amerykańskiego Uniwersytetu Princeton.

Badacze podkreślają, że ich wysiłki potwierdzają zdolność organizmów wielokomórkowych do przetrwania dziesiątków tysięcy lat w głębokim zamrożeniu w procesie krioprezerwacji.

Zobacz także

RadioZET.pl/The Siberian Times/PTD