Zamknij

"Polacy zamarzną lub umrą z głodu". Skandaliczne tezy w rosyjskich mediach

31.08.2022 21:56

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn zwrócił uwagę, że w ostatnich dniach media rosyjskie eksponują kwestię kryzysu surowcowego w Polsce i innych krajach UE, który ma rzekomo wywołać - zagrażający głodem i zubożeniem Zachodu - kryzys żywnościowy. "W kontekście Polski szczególnie promowane są tezy, iż »bez rosyjskiego węgla i gazu Polacy zamarzną lub umrą z głodu« - napisał na Twitterze.

Rosja
fot. AP Photo/Alexander Zemlianichenko/East News/Twitter (screen)

Od początku wojny w Ukrainie Rosja prowadzi szeroko zakrojoną działalność dezinformacyjną, która wymierzona jest także w Polskę. Kremlowscy propagandziści przekonywali już m.in., że "ukraiński będzie drugim językiem urzędowym w Polsce" oraz że "Polska "po cichu anektuje Ukrainę".

"Polacy zamarzną lub umrą z głodu". Skandaliczne tezy w rosyjskich mediach

O kolejnych przykładach rosyjskich kłamstw poinformował w mediach społecznościowych rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. "W kontekście Polski szczególnie promowane są tezy, iż »bez rosyjskiego węgla i gazu Polacy zamarzną lub umrą z głodu« - napisał na Twitterze.

Zwrócił przy tym uwagę, że narracje szerzone w kremlowskich mediach wskazują także na "uparte dążenie Polski" - mimo pojawiających się problemów - do całkowitej rezygnacji UE z rosyjskich węglowodorów.

"Opisane działania informacyjne wpisują się w szerszą aktywność rosyjskiej propagandy, której celem jest wykazanie, że sankcje nałożone na Federację Rosyjską przez UE są szkodliwe dla krajów Wspólnoty, nie stanowią natomiast zagrożenia dla samej Rosji" - podkreślił Żaryn.

Jego zdaniem rosyjska propaganda wykorzystuje tematykę polityki energetycznej do wywierania presji na Europę, wzmacniając przekaz o braku możliwości funkcjonowania krajów UE bez rosyjskich surowców.

loader

RadioZET.pl/PAP/Twitter