Oceń
Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku
Jak podał dziennik "Detroit Free Press", do incydentu doszło 8 grudnia w kościele Matki Bożej z Góry Karmel w Temperance w amerykańskim stanie Michigan.
Podczas pogrzebu 18-letniego Maisona Hullibargera, który odebrał sobie życie cztery dni wcześniej, ksiądz Don LaCuesta niespodziewanie zmienił mowę pogrzebową, przygotowaną wraz z rodziną chłopaka.
- Potępił naszego syna nazywając go grzesznikiem. Zastanawiał się, czy wystarczająco odpokutował, żeby iść do nieba - mówił Jeff Hullibarger, ojciec zmarłego chłopaka, w rozmowie z gazetą.
Rodzina apeluje o odwołanie księdza
Ponadto duchowny w mowie pogrzebowej sześciokrotnie wspomniał o samobójstwie. Zdaniem rodziny zupełnie co innego ustalono w sprawie szczegółów uroczystości pożegnalnej Maisona.
- Chcieliśmy, żeby podkreślił jak Maison żył, a nie jak umarł - dodała Linda Hullibarger, marka 18-latka. W uroczystości wzięło udział kilkuset żałobników, w tym rówieśników Maisona, którzy nie mogli ukryć łez po słowach kapłana.
Księdza próbował powstrzymać od kontynuowania homilii ojciec 18-latka, ale duchowny był niewzruszony na sugestie Jeffa.
Archidiecezja Detroit wydała w tej sprawie oświadczenie. Hierarchowie wyrazili żal, że rodzinę Maisona spotkała taka przykrość ze strony miejscowego księdza. Przyznano, że obsługa pogrzebu nie przebiegła zgodnie ze standardami i ks. LaCuesta został odsunięty od prowadzenia pogrzebów.
Rodzina 18-latka nie jest usatysfakcjonowana reakcją archidiecezji. - Naprawdę jedynym wyjściem jest usunięcie tego księdza. Obawiamy się, że jak Kościół katolicki zazwyczaj robi, odeślą go gdzieś indziej, a on zrobi to komuś innemu - powiedział Jeff Hullibarger.
Dla pokrycia kosztów pogrzebu rodzina 18-latka zorganizowała zbiórkę w serwisie internetowym GoFundMe, którą wsparło do tej pory kwotą ponad 19 tys. dolarów.
Gazeta przypomniała, że przez wieki Kościół Katolicki samobójstwo było traktowane jako bardzo ciężki grzech. Z tego powodu odmawiano pogrzebów wiernych, którzy sobie odebrali życie. W ostatnich latach złagodzono to stanowisko, pozwalając na pogrzeby samobójców, których do śmierci doprowadził silny stres.
Gdzie szukać pomocy?
W kryzysach osobistych i problemie myśli samobójczych można uzyskać wsparcie pod bezpłatnym kryzysowym telefonie zaufania dla młodzieży: 116 111 (czynny codziennie, w godzinach 12.00-02.00) oraz w całodobowym Centrum Wsparcia pod numerem: 800 70 22 22 i na stronie: liniawsparcia.pl
Spis organizacji pomocowych znajdziesz na stronie samobojstwo.pl.
RadioZET.pl/Detroit Free Press/PTD
Oceń artykuł