Zamknij

Ksiądz podczas pogrzebu nazwał "grzesznikiem" 18-latka, który odebrał sobie życie

Redakcja
15.12.2018 19:33
USA. Ksiądz podczas pogrzebu nazwał "grzesznikiem" 18-latka, który odebrał sobie życie
fot. Calamity Jane/Shutterstock (ilustracyjne)

Oburzenie wiernych w hrabstwie Monroe na południe od amerykańskiego miasta Detroit. Katolicki ksiądz podczas pogrzebu 18-latka, który popełnił samobójstwo, nazwał chłopaka "grzesznikiem". Rodzice zmarłego domagają się odwołania duchownego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Jak podał dziennik "Detroit Free Press", do incydentu doszło 8 grudnia w kościele Matki Bożej z Góry Karmel w Temperance w amerykańskim stanie Michigan.

Podczas pogrzebu 18-letniego Maisona Hullibargera, który odebrał sobie życie cztery dni wcześniej, ksiądz Don LaCuesta niespodziewanie zmienił mowę pogrzebową, przygotowaną wraz z rodziną chłopaka.

- Potępił naszego syna nazywając go grzesznikiem. Zastanawiał się, czy wystarczająco odpokutował, żeby iść do nieba - mówił Jeff Hullibarger, ojciec zmarłego chłopaka, w rozmowie z gazetą.

Zobacz także

Rodzina apeluje o odwołanie księdza

Ponadto duchowny w mowie pogrzebowej sześciokrotnie wspomniał o samobójstwie. Zdaniem rodziny zupełnie co innego ustalono w sprawie szczegółów uroczystości pożegnalnej Maisona.

- Chcieliśmy, żeby podkreślił jak Maison żył, a nie jak umarł - dodała Linda Hullibarger, marka 18-latka. W uroczystości wzięło udział kilkuset żałobników, w tym rówieśników Maisona, którzy nie mogli ukryć łez po słowach kapłana. 

Księdza próbował powstrzymać od kontynuowania homilii ojciec 18-latka, ale duchowny był niewzruszony na sugestie Jeffa. 

Archidiecezja Detroit wydała w tej sprawie oświadczenie. Hierarchowie wyrazili żal, że rodzinę Maisona spotkała taka przykrość ze strony miejscowego księdza. Przyznano, że obsługa pogrzebu nie przebiegła zgodnie ze standardami i ks. LaCuesta został odsunięty od prowadzenia pogrzebów.

Zobacz także

Rodzina 18-latka nie jest usatysfakcjonowana reakcją archidiecezji. - Naprawdę jedynym wyjściem jest usunięcie tego księdza. Obawiamy się, że jak Kościół katolicki zazwyczaj robi, odeślą go gdzieś indziej, a on zrobi to komuś innemu - powiedział Jeff Hullibarger. 

Dla pokrycia kosztów pogrzebu rodzina 18-latka zorganizowała zbiórkę w serwisie internetowym GoFundMe, którą wsparło do tej pory kwotą ponad 19 tys. dolarów.

Gazeta przypomniała, że przez wieki Kościół Katolicki samobójstwo było traktowane jako bardzo ciężki grzech. Z tego powodu odmawiano pogrzebów wiernych, którzy sobie odebrali życie. W ostatnich latach złagodzono to stanowisko, pozwalając na pogrzeby samobójców, których do śmierci doprowadził silny stres.  

Zobacz także

Gdzie szukać pomocy?

W kryzysach osobistych i problemie myśli samobójczych można uzyskać wsparcie pod bezpłatnym kryzysowym telefonie zaufania dla młodzieży: 116 111 (czynny codziennie, w godzinach 12.00-02.00) oraz w całodobowym Centrum Wsparcia pod numerem: 800 70 22 22 i na stronie: liniawsparcia.pl

Spis organizacji pomocowych znajdziesz na stronie samobojstwo.pl.

RadioZET.pl/Detroit Free Press/PTD