Zamknij

Wojna w Ukrainie. Jest reakcja Trybunału w Hadze ws. rosyjskiej inwazji

01.03.2022 03:09

Trybunał w Hadze wszczął śledztwo w sprawie działań wojennych prowadzonych przez Rosję. Prokurator Karim Khan potwierdził, że istnieją uzasadnione podstawy, aby sądzić, że na Ukrainie popełniono zbrodnie wojenne oraz zbrodnie przeciwko ludzkości.

Władimir Putin
fot. Pool EPA/Associated Press/East News

Prokurator Międzynarodowego Trybunału w Hadze napisał w oświadczeniu, że zdecydował się "jak najszybciej" rozpocząć śledztwo w sprawie "sytuacji na Ukrainie", gdzie od czwartku trwa rosyjska inwazja. 

Trybunał w Hadze podejmuje działania 

Karim Khan podkreślił, że zapoznałem się z wnioskami wynikającymi ze wstępnego badania "sytuacji na Ukrainie". "Istnieją uzasadnione podstawy, aby sądzić, że zarówno domniemane zbrodnie wojenne jak i zbrodnie przeciwko ludzkości, zostały popełnione na terytorium Ukrainy" - napisał w oświadczeniu. 

W niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że jego kraj skierował pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze przeciwko Rosji, w którym żąda pociągnięcia Moskwy do odpowiedzialności za zmanipulowanie pojęcia ludobójstwa w celu usprawiedliwienia agresji. W poniedziałek naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny przekazał, że od początku wojny w Ukrainie Rosja wystrzeliła w ukraińskie miasta i wioski 113 pocisków Iskander i Kalibr. "Ta krwawa zbrodnia putinowskiego reżimu jest jaskrawym złamaniem norm międzynarodowego prawa humanitarnego" - mówił.

Trybunał w Hadze to pierwszy w historii stały sąd międzynarodowy powołany do sądzenia osób fizycznych oskarżonych o ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości czy zbrodnie wojenne. W listopadzie 2016 roku Rosja ogłosiła, na podstawie dekretu prezydenta Władimira Putina, że zrywa stosunki z MTK.

Trwa wojna w Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje na żywo:

RadioZET.pl