,

Leszek Mazur nowym przewodniczącym KRS. Gersdorf opuściła posiedzenie

Redakcja
27.04.2018 12:35

Przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa został w piątek Leszek Mazur. I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf bezpośrednio po wyborze nowego przewodniczącego opuściła posiedzenie Rady. — Chciałam zostawić tę Radę samą sobie — powiedziała.

Leszek Mazur nowym przewodniczącym KRS. Gersdorf opuściła posiedzenie
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nowym przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa został w piątek sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie Leszek Mazur. W głosowaniu oddano 23 głosy, w tym dwa nieważne. Mazur dostał 16 głosów, druga kandydatka sędzia Teresa Kurcyusz-Furmanik — 5.

Mazur podziękował za zaufanie. — To dla mnie zaszczyt, ale jeszcze bardziej obowiązek — powiedział.

Leszek Mazur nowym przewodniczącym KRS

— Zrobiłam, co do mnie należało zgodnie z prawem i opuściłam posiedzenie. [...] Chciałam zostawić tę Radę samą sobie — powiedziała Gersdorf dziennikarzom. Jak dodała, „niewątpliwie to gremium nie jest tą KRS, o której jest mowa w konstytucji”. — Zawsze będzie zagrożenie możliwością zakwestionowania obsadzania stanowisk i awansów sędziowskich, a może nawet w przyszłości wyroków wydanych przez sędziów nominowanych przez tą KRS — oceniła.

Zobacz także

Na zakończenie stwierdziła, że ma nadzieję, iż aktualni sędziowie z KRS „będą wierni konstytucji i, mimo że zostali tak wybrani, będą wierni przysiędze sędziowskiej”.

Wraz z Gersdorf z posiedzenia Rady wyszedł jej członek — poseł PO i były minister sprawiedliwości — Borys Budka. Powiedział dziennikarzom, że w głosowaniu nad przewodniczącym oddał głos nieważny.

RadioZET.pl/PAP/DG