Obserwuj w Google News

Maria Nurowska nie żyje. Słynna pisarka zmarła po długiej chorobie. "Zmieniła postać swojej energii"

1 min. czytania
04.02.2022 15:28
Zareaguj Reakcja

Maria Nurowska nie żyje. Słynna powieściopisarka i nowelistka zmarła po długiej chorobie w wieku niespełna 78 lat. Informację o śmierci artystki przekazał jej zięć. 

Maria Nurowska
fot. Damian Klamka/East News (zdjęcie z 2018 roku)

Maria Nurowska nie żyje. Informację o śmierci słynnej powieściopisarki oraz nowelistki przekazał w mediach społecznościowych jej zięć Ryszard Żelazny. Za miesiąc skończyłaby 78 lat. 

"Wczoraj po długiej chorobie odeszła wielka polska pisarka, a dla nas Mama i Teściowa Maria Nurowska. Wielcy ludzie jednak tak naprawdę nigdy nie odchodzą. Maria zmieniła tylko postać swojej energii i ta energia na zawsze dla nas pozostanie w sercach, a dla wielu z Was w tysiącach stron jej książek. Prosimy o dobre myśli" - napisał na Facebooku.

Maria Nurowska nie żyje. Słynna pisarka miała niespełna 78 lat

Maria Nurowska urodziła się 3 marca 1944 r. we wsi Okółek koło Suwałk. Wywodziła się z rodziny szlacheckiej, w czasie II wojny światowej zaangażowanej w działalność w Armii Krajowej. Debiutowała w 1974 roku na łamach miesięcznika "Literatura". W tym samym roku ukończyła filologię polską i słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim. W 1975 r. ukazał się pierwszy tom jej opowiadań.

Była jedną z najpopularniejszych i najpoczytniejszych polskich autorek. Najbardziej znane jej powieści to "Hiszpańskie oczy", "Rosyjski kochanek", "Miłośnica", "Sprawa Niny S", "Nakarmić wilki" i "Mój przyjaciel zdrajca" o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim i gen. Władysławie Andersie. Jej książki przetłumaczono na 16 języków. Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/Facebook/Onet.pl/PAP