Duża zmiana na maturze 2023. CKE podjęła kolejną decyzję

17.03.2023 13:19

Do matury zostały niecałe dwa miesiące a Centralna Komisja Egzaminacyjna zmienia kryteria oceny egzaminu. Dyrektor CKE Marcin Smolik wyjaśnił w rozmowie z reporterką Radia ZET Joanną Mąkosą, dlaczego zdecydowano się na to dopiero teraz.

Arkusz maturalny
fot. Adam STASKIEWICZ/East News/Zdj. ilustracyjne

Matura 2023 odbędzie się w nowej formule. Resort Przemysława Czarnka oraz CKE zapowiadały zmiany z kilkuletnim wyprzedzeniem, jednak w tym roku szkolnym uczniowie byli zaskakiwani decyzjami, które według nauczycieli były podejmowane “za pięć dwunasta”. 

Najwięcej nowości dotyczy wymagań na maturze z języka polskiego. Dwa miesiące przed egzaminem skrócono o ponad połowę listę pytań jawnych do części ustnej, zmniejszono również skalę trudności.

Matura 2023. CKE zmienia kryteria oceny egzaminu z języka polskiego

Teraz CKE znów ogłasza zmiany, których co prawda domagali się uczniowie, a potem poloniści, ale już we wrześniu. Chodzi o zmianę kryteriów oceny egzaminu pisemnego.

ZOBACZ TAKŻE: Przemysław Czarnek zapowiedział nowe zmiany w szkołach

Dyrektor CKE Marcin Smolik powiedział Radiu ZET, że decyzja zapadła po analizie wyników próbnych matur. - Ponad 40 proc. maturzystów w wypracowaniu, którego długość rzadko kiedy przekraczała czterysta kilkadziesiąt wyrazów popełniała 20 albo więcej błędów językowych - tłumaczy Smolik. 

Teraz limit błędów będzie większy, co na pewno poprawi zdawalność. Poloniści pod petycją o zmianę kryteriów już kilka miesięcy temu zebrali 40 tys. podpisów. Do tej pory resort edukacji twierdził, że na zmiany jest za późno.

loader

RadioZET.pl