Obserwuj w Google News

Nowa fala zakażeń wariantem Omikron. WHO alarmuje: liczba przypadków podwoiła się

1 min. czytania
15.02.2022 13:30
Zareaguj Reakcja

Nowa fala zakażeń wariantem koronawirusa Omikron nadchodzi nad Europę Wschodnią – poinformowała we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia. WHO wezwała władze państw regionu, by zwiększyły wysiłki na rzecz szczepień przeciw COVID-19. 

Koronawirus
fot. Ilya Pitalev/SPUTNIK Russia/East News

Reuters zauważa, że ostrzeżenie przed nową falą zakażeń wariantem Omikron w Europie Wschodniej pojawiło się w momencie, gdy kilka innych państw regionu, w tym Polska i Czechy, zapowiedziały luzowanie obostrzeń covidowych w przyszłym miesiącu, jeżeli utrzyma się obecny trend dziennych zakażeń SARS-CoV-2.

WHO alarmuje. Nadchodzi nowa fala zakażeń wariantem Omikron

– Wzywam rządy i służby odpowiedzialne za zdrowie do przeanalizowania na poziomie lokalnym przyczyn mniejszego poziomu szczepień, braku ich akceptacji społecznej i w oparciu o konkretne dane i kontekst, opracowania metod interwencji mających na celu pilne zwiększenie poziomów zaszczepień – oświadczył dyrektor WHO na Europę dr Hans Kluge.

Redakcja poleca

Ekspert wskazał, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba nowych przypadków SARS-CoV-2 podwoiła się w Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Gruzji, Rosji i na Ukrainie. Ponadto zwrócił uwagę, że w Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Kirgistanie, Uzbekistanie i na Ukrainie mniej niż 40 proc. osób powyżej 60. roku życia jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

– Tak jak przewidywaliśmy, fala Omikronu zmierza w kierunku Europy Wschodniej, gdzie w dziesięciu państwach regionu już wykryto ten wariant – przekazał w oświadczeniu szef regionalny WHO.

RadioZET.pl/PAP