Obserwuj w Google News

Nowy prezydent Korei Południowej chce przywrócić „gorącą linię” z Pjongjangiem

Redakcja
1 min. czytania
18.05.2017 10:29
Zareaguj Reakcja

Nowy prezydent Korei Południowej Mun Dze In chce przywrócić tzw. gorącą linię pomiędzy Seulem a Pjongjangiem – poinformował doradca ds. bezpieczeństwa. Kanał komunikacyjny pomiędzy Koreami został zamknięty w lutym 2017 r.

Nowy prezydent Korei Południowej chce przywrócić „gorącą linię” z Pjongjangiem
fot. youtube

Mun Dze In krytykuje dwóch swoich poprzedników za zbyt konserwatywne podejście do kontaktu z sąsiadem z północy. Nowy prezydent Korei Pd. chce usprawnić komunikację i poprawić stosunki z Pjongjangiem.

Korea Północna straszy, Rosja w gotowości. Kolejna próba rakiety balistycznej

Od rozpoczęcia działalności biura łącznikowego w 1971 r. komunikacja między krajami prowadzona za jego pośrednictwem była zrywana sześciokrotnie z powodu mniej lub bardziej poważnych incydentów. Okresy braku komunikacji między Seulem a Pjongjangiem sięgały od czterech miesięcy do czterech lat.

Korea Południowa wyciąga rękę

Ministerstwo ds. Zjednoczenia twierdzi, że otwarcie biura łącznikowego jest technicznie możliwe, ale nie podjęto jeszcze żadnych konkretnych decyzji w tej sprawie. - Podstawowym stanowiskiem rządu jest, że kanał komunikacji między Koreami powinien zostać przywrócony, by ustabilizować stosunki między krajami - komentował rzecznik resortu, Li Duk Hang.

Nowy prezydent chce zmian

Nowy prezydent Korei Południowej wybrany został 9 maja 2017 r. Mun Dze In w swojej kampanii wiele razy podkreślał, że zależy mu na poprawie stosunków z Koreą Północną.

RadioZET.pl/PAP/strz