Obserwuj w Google News

Korea Północna straszy, Rosja w gotowości. Kolejna próba rakiety balistycznej

Redakcja
1 min. czytania
15.05.2017 12:22
Zareaguj Reakcja

Korea Północna przeprowadziła kolejny test rakietowy. Wystrzeliła w powietrze niezidentyfikowany obiekt. Szarża Pjongjangu coraz bardziej niepokoi Rosję. Moskwa jest w stanie pełnej gotowości. 

Korea Północna straszy, Rosja w gotowości. Kolejna próba rakiety balistycznej
fot. PAP/EPA

Pocisk wystrzelono z bazy położonej na północny-zachód od stolicy Korei Północnej. Rakieta spadła zaledwie 100 km od dowództwa rosyjskiej Floty Pacyfiku. Wylądowała w Morzu Japońskim. Z kolei telewizja CNN twierdzi, że pocisk wylądował w rosyjskiej strefie ekonomicznej 96,5 kilometra na południe od Władywostoku.

Rosja nie deprecjonuje możliwości i motywacji władz Korei Północnej. Postawiła w stan gotowości bojowej wojska obrony powietrznej. - Aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi incydentami, utrzymujemy nasz system obrony powietrznej w stanie gotowości bojowej - oświadczył szef komisji obrony Rady Federacji Wiktor Ozierow.

Anonymous zapowiada III wojnę światową: będzie szybka, brutalna i nieunikniona

Cała sprawa wydaje się jednak dość tajemnicza. Bliskość rosyjskiej granicy sugerowałaby, że Kreml musiał wiedzieć o próbie rakietowej. Moskwa utrzymuje jednak, iż koreański pocisk wpadł do morza 700 kilometrów od lądu, między Rosją a Japonią. Tokio nie potwierdziło jeszcze tych doniesień.

Kim Dzong Un straszy USA nowym pociskiem

Niepewnie powinny czuć się także Stany Zjednoczone. Pjongjang utrzymuje, że jest w stanie zaatakować pociskiem nuklearnym kontynent amerykański. Departament Stanu mówi o konieczności nałożenia większych sankcji na Koreę Północną. Trump na razie nie wyjawił, co zamierza zrobić w obliczu coraz śmielszych poczynań Pjongjangu. 

RadioZET.pl/KM