Obserwuj w Google News

Trump wróci do mediów społecznościowych. "Nie chcemy wchodzić w drogę"

2 min. czytania
26.01.2023 06:41
Zareaguj Reakcja

W najbliższych tygodniach były prezydent USA Donald Trump będzie mógł powrócić na Facebooka - poinformował w środę właściciel tego serwisu społecznościowego, firma Meta Platforms. Po dwóch latach zawieszenia konta portal nie będzie kontynuował blokady, nałożonej na byłego prezydenta po tym, jak podżegał do zamieszek na Kapitolu w styczniu 2021 roku.

Trump wróci na Facebooka
fot. Andrew Harnik/Associated Press/East News

Donald Trump będzie mógł wrócić z aktywnością na Facebooka. Właściciel serwisu (również Instagrama, Messengera i WhatsAppa) ma dać taką możliwość w najbliższych tygodniach.

Blokada konta Trumpa na Facebooku była efektem zamieszek, do których były prezydent USA podżegał swoich radykalnych zwolenników 6 stycznia 2021 roku na Kapitolu. Do samego końca kwestionował porażkę w wyborach z Joe Bidenem.

Trump wróci na Facebooka? "Nie chcemy wchodzić w drogę"

Działania Trumpa były protestem przeciwko rzekomemu sfałszowaniu wyborów. W starciach, które sprowokował, zginęło pięć osób. "Nie chcemy wchodzić w drogę otwartej, publicznej i demokratycznej debacie na platformach Meta - zwłaszcza w kontekście wyborów w demokratycznych społeczeństwach, jak Stany Zjednoczone" - uzasadniał na Facebooku prezes Meta ds. Globalnych Nick Clegg. Jak dodał, społeczeństwo powinno mieć możność dowiedzieć się, co mówią politycy. Pozwoli to dokonać świadomych wyborów podczas głosowania.

Redakcja poleca

"Zawieszenie było nadzwyczajną decyzją podjętą w nadzwyczajnych okolicznościach. [...] Teraz, kiedy upłynął okres zawieszenia, pytanie nie brzmi, czy zdecydujemy się przywrócić konta pana Trumpa, ale czy wciąż utrzymują się takie nadzwyczajne okoliczności, że przedłużenie zawieszenia poza pierwotny dwuletni okres byłoby uzasadnione" – podkreślił Clegg.

Wskazał przy tym, że po przywróceniu konta Trumpa Facebook chce zapobiec "ponownym przestępstwom". Dlatego wprowadził "wyższe kary za treści, które naruszają Standardy społeczności" oraz "ograniczenia dotyczące treści, które nie naruszają zasad, ale przyczyniają się do zagrożenia, jakie powstało 6 stycznia".

Po zmianach w strukturze właścicielskiej Twittera jego nowy właściciel Elon Musk zaproponował powrót Trumpa również w tym serwisie społecznościowym. Sam Trump przyznał jednak, że nie jest tym zainteresowany.

RadioZET.pl/PAP/Nick Clegg - Facebook