Obserwuj w Google News

Publiczna egzekucja za handel wołowiną. Rozstrzelali ich na oczach tysięcy ludzi

2 min. czytania
06.09.2023 19:47
Zareaguj Reakcja

Władze miasta Hyesan w Korei Północnej, leżącego przy granicy z Koreą Południową, zgromadziły na miejscowym lotnisku 25 tysięcy ludzi i zmusiły ich do oglądania egzekucji 9 osób oskarżonych o ubój przeszło 2 tysięcy krów i sprzedaż wołowiny - podaje w środę portal Radia Wolna Azja. Dokładna liczba egzekucji pod rządami Kim Dzong Una nie jest znana.

Korea Północna
fot. Ed Jones/AFP/East News, Paolo Picciotto/UIG Diverse/East News

Publiczną egzekucję, która miała miejsce 30 sierpnia, opisuje Radiu Wolna Azja (RFA) mieszkaniec Hyesan na granicy z Koreą Południową. Według niego przed egzekucją władze wojskowe przeprowadziły godzinną rozprawę przed specjalnym trybunałem wojskowym i ujawniły szczegóły dotyczące przestępstw popełnionych przez każdą z osób.

- Następnie siedmiu mężczyzn i dwie kobiety, którzy zostali przywiązani do drewnianych pali, zostało straconych przez strzelców wojskowych. Zostali zastrzeleni za zabicie i sprzedaż ponad 2 100 państwowych krów od 2017 do lutego 2023 roku - powiedział jeden z mieszkańców.

Korea Północna. Publiczna egzekucja za handel wołowiną

Jak podają świadkowie, wśród straconych był szef stacji kwarantanny weterynaryjnej prowincji Ryanggang, sprzedawca w prowincjonalnym biurze zarządzania handlem, urzędnik gospodarstwa rolnego, kierownik restauracji w Pjongjangu oraz młody student, który podczas służby wojskowej pełnił służbę w punkcie kontroli bezpieczeństwa na drodze do Pjongjangu. Grupa miała rozprowadzać mięso na rynkach i w firmach, w tym w restauracji w stolicy Pjongjangu.

RFA przypomina, że za każdym razem gdy dochodzi do publicznej egzekucji, rząd zazwyczaj wymaga, aby świadkami byli możliwie wszyscy mieszkańcy okolicy. Tak samo było w ubiegłą środę - relacjonują mieszkańcy. Fabryki, farmy i targowiska w Hyesan zostały zamknięte, a "wszyscy w wieku od 17 do 60 lat, którzy mogą chodzić", otrzymali nakaz uczestnictwa.

Redakcja poleca

Ludzi "było wystarczająco dużo, aby zapełnić całe pasmo górskie" - powiedział informator stacji RFA, oceniając liczbę osób na 25 tys. Tłum był otoczony przez policję, żołnierzy i innych pracowników ochrony.

Z raportu południowokoreańskiej organizacji Transnational Justice Working Group z 2021 r. wynika, że od przejęcia władzy przez Kim Dzong Una do 2018 r. wykonano co najmniej 27 publicznych egzekucji. RFA przypomina także o wielu egzekucjach przeprowadzonych w ostatnich latach na ludziach oskarżanych o dystrybucję południowokoreańskich filmów czy praktyki religijne.

Nie przegap