Wielkie zmiany w służbie zdrowia. Opieka zdrowotna dla wszystkich Polaków

Dostęp do świadczeń zdrowotnych w publicznym systemie ochrony zdrowia będzie uprawnieniem wszystkich obywateli potrzebujących pomocy - zapowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Radziwiłł przedstawił rządowi "strategię zmian systemu ochrony zdrowia".

Minister poinformował, że zgodnie z założeniami tego dokumentu dostęp do świadczeń zdrowotnych w publicznym systemie ochrony zdrowia "będzie uprawnieniem obywatelskim, albo nawet szerzej - rezydenckim". - Czyli każda osoba, która będzie potrzebować pomocy medycznej, ją otrzyma - zapewnił minister.

- Pieniądze na zdrowie w państwowym funduszu celowym "zdrowie", czyli w takiej zakładce budżetowej zastąpią to, co dzisiaj nazywamy powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym - powiedział minister. Wyjaśnił, że takie rozwiązanie zagwarantuje, że środki przeznaczone na służbę zdrowia nie będą zagrożone.

Ocenił, że powszechne ubezpieczenie zdrowotnej "rozczarowuje coraz więcej uczestników tego systemu - zarówno pacjentów, jak i tych wszystkich, którzy pracują w systemie ochrony zdrowia".

Od 2018 r. wzrost nakładów na ochronę zdrowia

Od 2018 r. Ministerstwo Zdrowia planuje wzrost nakładów na ochronę zdrowia - poinformował szef resortu Konstanty Radziwiłł. Jak dodał, także od stycznia 2018 r. NFZ ma zostać zastąpiony systemem administrowanym przez struktury ministra zdrowia i wojewódzkich urzędów zdrowia.

Radziwiłł podkreślił, że wszystkie zmiany przygotowywane obecnie przez resort muszą być dobrze skonsultowane więc "terminy jeśli chodzi o prace nad projektami ustaw mogą się zmienić". - Ale zamiarem naszym jest to, aby wejście w życie poszczególnych rozwiązań dość dalekie jeszcze, było już dziś zapowiedziane - dodał.

Sprecyzował, że jeśli chodzi o zastąpienie Narodowego Funduszu Zdrowia - "do pewnego stopnia państwa w państwie, systemem administrowanym przez struktury ministra zdrowia i wojewódzkich urzędów zdrowia" nastąpi to od stycznia 2018 r. Dodał, że nowe rozwiązanie oparte będzie o budżetowe finansowania z państwowego funduszu celowego.

Dodał, że także od pierwszego stycznia wprowadzony zostanie Urząd Zdrowia Publicznego". - Projektujemy również, aby wzrost nakładów na ochronę zdrowia, o którym mówiłem rozpoczął się od 2018 r., a skończył w 2025 r. - powiedział.

Minister poinformował również, że rozwiązania dot. podstawowej opieki zdrowotnej wejdą w życie już w połowie przyszłego roku - 2017. - Od 1 lipca 2017 r. mamy nadzieję wprowadzenia nowych zasad kontraktowania; przypominam, że obecne są aneksowane właśnie do połowy przyszłego roku - dodał.

Radio ZET/PAP/MS

Więcej: