Zamknij

"W pewnym momencie inflacja spadnie". Konferencja prezesa NBP

Katarzyna Witwicka
06.10.2022 15:35

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński mówił o dalszych prognozach dotyczących wzrostu inflacji. Podczas konferencji prasowej przypomniał, że wzrost cen sięgnął rekordowych 17,2 proc.

Adam Glapiński o inflacji
fot. PAP/Albert Zawada

RPP utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Prezes NBP podczas konferencji prasowej wyjaśnił, czym kierowała się Rada Polityki Pieniężnej i w jaki sposób zamierza walczyć z inflacją.

 "W pewnym momencie inflacja spadnie"

- Koniunktura w Polsce będzie się pogarszać, co będzie wpływać korzystnie na inflację. Na rynku pracy sytuacja jest bardzo dobra. Nie grozi nam jednak recesja, a groźba znaczącego spadku bezrobocia jest bardzo niska. Spowolnienie powinno być na tyle silne, by stłumić presję popytową, a tym samym inflację. Ograniczenie presji popytowej utrudni przedsiębiorcom przerzucanie kosztów na ceny produktów i usług – mówił prezes NBP. Jak dodał szef banku centralnego, "w pewnym momencie inflacja zacznie maleć". 

Glapiński przedstawił przesłanki uzasadniające zatrzymanie cyklu podwyżek. - To nie formalny koniec podwyżek stóp procentowych. Zatrzymujemy wzrost cen i przyglądamy się sytuacji. Być może przyjdą dane, że cykl podwyżek zostanie zamknięty, na razie jest przerwany – mówił szef NBP.

Decyzję Rady dotyczącą zatrzymania cyklu podwyżek Glapiński uzasadnił faktem, że RPP ma już za sobą 11 podwyżek stóp procentowych z rzędu. Zwrócił także uwagę na fakt, że „szoki cenowe na rynku energii gasną”.  - Pojawiają się sygnały, że skala szoków, jakie doprowadziły do inflacji, stopniowo się zmniejsza – mówił Glapiński.

- Polityka pieniężna działa z opóźnieniem. RPP nie kieruje się bieżącymi danymi, lecz prognozami. Szoki surowcowe są głównym czynnikiem podbijającym inflację. Wiele osób o tym zapomina. W Niemczech inflacja jest najwyższa od 70 lat. Tam wzrost cen sięgnął 10,9 proc. Holandia, jeden z najbogatszych krajów na świecie, ma inflację zbliżoną do polskiej. Wysoka inflacja jest problemem globalnym – podsumował prezes NBP.

loader

RadioZET.pl