Obserwuj w Google News

Obajtek: Orlen zyskał 5 miliardów zł na prawach do emisji CO2

3 min. czytania
25.01.2022 11:14
Zareaguj Reakcja

Paliwo potanieje od 1 lutego 2022 roku – zapewnił prezes Orlenu Daniel Obajtek. Będzie to możliwe dzięki obniżce stawek VAT na benzynę i olej napędowy do 8 procent oraz częściowego zrezygnowania koncernu z zarabiania na marży naliczanej na paliwa. Orlen może sobie na to pozwolić, bo zarobił krocie na prawach do emisji CO2.

Daniel Obajtek
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Orlen obniży ceny paliw – taką obietnicę złożył Daniel Obajtek, komentując wejście w życie od 1 lutego 2022 roku tarczy antyinflacyjnej 2.0. Obniży ona stawki VAT na paliwa, co powinno przełożyć się na zauważalny spadek cen na stacjach.

Przejście fiskusa na dietę to tylko jeden z powodów, dzięki którym PKN Orlen będzie mógł obniżyć ceny. Prezes koncernu zdradził, że zysk „nie zawsze wypracowuje się marżą”. Obajtek zdradził, że koncern zyskał ponad miliard euro na wzroście cen praw do emisji CO2, może więc sobie pozwolić na chwilowe odpuszczenie zarabiania na polskich kierowcach.

Orlen zyskał miliard euro na prawach do emisji CO2. „Kupiliśmy po 23 euro, teraz są warte 80 euro”

Prawa do emisji CO2 mają wymusić na rynku przejście na zeromisyjne i odnawialne źródła energii. Pule trafiają do rządów krajów, które następnie sprzedają je, uzyskanymi środkami zasilając budżet. Według wyliczeń ekonomistów, Polska zarobiła w ten sposób ponad 60 mld zł. Część z tych środków obligatoryjnie miała zostać przeznaczona na cele związane z transformacją energetyczną, pozostałe środki rządy mogły wydawać wedle potrzeb i uznania.

Redakcja poleca

Premier Mateusz Morawiecki „spekulacje” na prawach do emisji wskazał jako główną przyczynę drastycznych podwyżek cen prądu elektrycznego. Polska energetyka stoi na węglu i rządowi nie spieszy się, żeby to zmienić. Z tego powodu na przykład zmarnowano ponad miliard złotych na budowę, a następnie rozbiórkę nowego bloku w elektrowni węglowej w Ostrołęce. PiS zdecydował się rozpocząć budowę mimo posiadania informacji, że będzie ona nieopłacalna.

Wysokie ceny praw do emisji CO2 to dobra wiadomość dla Orlenu. W wypowiedzi na Polskiego Radia prezes koncernu zdradził, że nadchodząca obniżka cen paliw jest po części możliwa dzięki bardzo udanej inwestycji PKN w prawa emisji.

Redakcja poleca

Obajtek poinformował, że Orlen zakupił łącznie 19 mln praw do emisji dwutlenku węgla w cenie 23 euro każde. Obecnie są one wyceniane na 80 euro, na każdym prawie koncern zyskał więc 57 euro. Zysk z wszystkich 19 mln praw to imponujące 1 083 000 000 euro, czyli według kursu z 25 stycznia 2022 roku 4 959 933 893 zł.

W związku z tym Orlen stać, żeby odpuścić sobie zarabianie na kierowcach i obniżenie cen paliw.

Ja mam prowadzić firmę tak, by generowała zyski, ale nie zawsze wypracowuje się je marżą, można też szerokim wolumenem sprzedaży. - Daniel Obajtek

Pierwsza tarcza antyinflacyjna obniżyła akcyzę na paliwa do najniższego możliwego w UE poziomu, sprzedaż benzyny oraz oleju napędowego została także zwolniona z podatku handlowego. Tarcza antyinflacyjna 2.0 obniża na 6 miesięcy VAT na paliwa z 23 procent na 8 procent. W rezultacie ceny na stacjach powinny obniżyć się do poziomu około 5 zł za litr.

Zapytaliśmy Orlen o skalę inwestycji w prawa do emisji CO2, wartość portfolio oraz zrealizowane już zyski. Odpowiedź zamieścimy, gdy tylko ją otrzymamy.

RadioZET.pl/PR1