Zamknij

Odcięcie Rosji od SWIFT? „Polska nie mogłaby kupować gazu i węgla”

25.02.2022 20:03

Odcięcie od systemu SWIFT to „opcja atomowa” wśród sankcji, jakie Zachód może nałożyć na Rosję. Domaga się tego Ukraina, jednak część krajów UE nie zgadza się na tak daleko idące działania. Oznaczałoby to bowiem między innymi utratę możliwości kupowania gazu, ropy i węgla, na co nie wszyscy mogą sobie pozwolić.

skrzynka gazowa na budynku
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Wojna na Ukrainie dla wielu zachodnich krajów jest szokiem. Demokracje do końca wierzyły, że z Putinem można się porozumieć i rozwiązać konflikt pokojowo. Agresja, w której ofiarami stali się też cywile, zmieniła sposób postrzegania Rosji, na którą nałożono „najcięższe sankcje w historii”.

Po broń ostateczną, odcinającą rosyjski system finansowy od reszty świata, nie zdecydowano się jednak sięgnąć. Zachód jest w tej kwestii podzielony: część krajów jest przeciwnikiem takiego działania, jako że mocno ucierpiałyby na tym ich gospodarki. Po odcięciu Rosji od systemu SWIFT ciężkie czasy czekałyby także Polskę: brak możliwości rozliczania międzynarodowych transakcji oznaczałby w praktyce odcięcie od gazu, ropy i węgla. Na ich zakup z Rosji w ciągu dwóch dekad wydaliśmy ponad 733 mld zł.

Skutki odcięcia Rosji od systemu SWIFT. Polska bez rosyjskiego gazu, ropy i węgla

Usunięcie Rosji z systemu SWIFT będzie miało ogromny wpływ na rosyjską gospodarkę oraz życie zwykłych obywateli. Dzięki temu narzędziu banki mogą bowiem dokonywać rozliczeń transakcji międzynarodowych. Bez niego Rosja nie będzie mogła otrzymywać zapłaty za surowce, przede wszystkim ropę i gaz. A to skłoni ją zapewne do zakręcenia kurków Zachodowi, także w ramach odwetu.

Jakie konsekwencja taka sankcja miałaby dla Polski? Wytłumaczył to w Polskim Radiu dr Marcin Zaborowski, redaktor naczelny "Res Publiki Nowej" oraz były dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

To oznaczałoby niemożność importowania rosyjskiego gazu i węgla przez Polskę. Ten krok powinien być wykonany, ale i tak nie zatrzyma już Rosji.

dr Marcin Zaborowski

- To uniemożliwiłoby Rosji dokonywanie tak naprawdę większości płatności, zarówno za eksport jak i za import. Ale musimy mieć świadomość, że konsekwencje tego są obopólne. To znaczy jednocześnie byłyby problemy z płatnościami na rzecz Rosji np. za import gazu czy ropy, bądź za eksport jakichkolwiek towarów na ten rynek - stwierdził Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, w rozmowie z Wirtualną Polską.

Polska stara się zdywersyfikować dostawców, żeby uniezależnić się od surowców z Rosji. Z gazu z tego kraju mamy zrezygnować całkowicie dzięki Baltic Pipe i zakupom z Norwegii oraz dostawom do gazoportu. Orlen zaś dzięki umowie z Saudi Aramco ma zapewnione w przyszłości alternatywne źródło ropy naftowej.

Trwa wojna na Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

RadioZET.pl/Polskie Radio/Wirtualna Polska

Wojna w Ukrainie na żywo: