Obserwuj w Google News

Polski Ład w nowym wydaniu. Oto 10 najważniejszych zmian

2 min. czytania
13.05.2022 11:59
Zareaguj Reakcja

Rząd wywrócił Polski Ład do góry nogami. Projekt Niskie Podatki, który nieoficjalnie jest próbą naprawienia styczniowej reformy, został już przyjęty przez Sejm. Oto jego najważniejsze założenia.

Polski Ład zmieniony
fot. k_kapica_afk/Polska Press/East News

Polski Ład w nowej wersji ma wejść w życie 1 lipca 2022 roku. Nie będzie ulgi dla klasy średniej, PIT będzie niższy, a samotni rodzice znów rozliczą się z dziećmi. Te i inne zmiany Sejm przyjął w czwartek 12 maja. Za projektem opowiedziało się 246 posłów.

Redakcja poleca

Polski Ład na nowych zasadach. 10 najważniejszych zmian

Koniec ulgi dla klasy średniej. Ta skomplikowana preferencja zniknie od 1 lipca. Ulga miała rekompensować niekorzystne dla części podatników zmiany wynikające z reformy składki zdrowotnej. Jej likwidację ma z kolei rekompensować niższy PIT.

PIT spadnie do 12 proc., czyli nowa skala podatkowa. Podatnicy rozliczający się w ten sposób zarobki nieprzekraczające 120 tys. zł pomniejszą o 12, a nie 17 proc. PIT.

Zamieszanie ze składką. Zobowiązania względem ZUS nadal będą „nieodliczalne” w PIT, ale za to przedsiębiorcy zapłacą składkę zdrowotną na nowych zasadach – wliczą składkę w koszty podatkowe. 

  • Liniowcy pomniejszą dochód o opłacone składki (do 8,7 tys. zł)
  • Ryczałtowcy pomniejszą przychód o połowę wartości składki
  • Dla podatników na karcie możliwe będzie odliczenia 19 proc. zapłaconej składki
Redakcja poleca

Przedsiębiorcy ponownie zdecydują o formie opodatkowania. Będzie możliwość ponownego wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt.

Zaliczki na PIT po nowemu. Od 1 stycznia 2023 r. wprowadzona zostanie możliwość „dzielenia kwoty wolnej w zaliczkach na maksymalnie trzech płatników oraz rozliczania jej w tytułach, w których dotychczas nie była uwzględniana przez płatników, np. przy umowach zlecenia.” Jak wyjaśnia resort finansów, nowe regulacje mają rozwiązać problem podatników mających kilka różnych źródeł dochodu równocześnie

Samotni rodzice rozliczą się z dzieckiem. To ukłon w stronę rodziców, którym od 1 stycznia uniemożliwiono wspólne rozliczenie. Polski Ład zastąpił je jednorazowym odliczeniem 1500 zł w PIT, na czym wielu rodziców było stratnych. Polski Ład w nowym wydaniu przywraca zasady sprzed 2022 roku.

Posłuchaj podcastu

Jeden termin na wszystkie PIT-y. Formularze: PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT-28, PIT-28S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39, PIT-38) będą składane w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia.

Ulga na dziecko na nowych zasadach. Nowela zakłada zwiększenie kwoty dochodów dziecka bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.), jak również rozdzielenie renty rodzinnej od dochodów rodzica, dzięki czemu dziecko skorzysta z kwoty wolnej.

Samorządy i organizacje dobroczynne z wyrównaniem. Zarówno lokalne budżety, jak i OPP paradoksalnie traciły na obniżce podatków. Rząd obiecał im „wyrównanie” niższych wpływów z PIT. J

Pałacyk plus do likwidacji. Kontrowersyjna ulga zostanie okrojona. Nowi właściciele „pałacyków” i innych zabytków nie odliczą w PIT kosztów zakupu, ale wyłącznie koszty remontu tych budynków.

RadioZET.pl