Zamknij

Ponad 2 tysiące skarg na wakacje kredytowe. Banki znów podpadły

18.08.2022 17:51
Wakacje kredytowe - skargi klientów banków
fot. Marek BAZAK/East News

Wakacje kredytowe od 29 lipca umożliwiają kredytobiorcom zawieszenie spłaty długu. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem. Od startu programu do Rzecznika Finansowego spłynęło 2120 skarg dotyczących praktyki banków. Co poszło nie tak?

Wakacje kredytowe miały przynieść ulgę kredytobiorcom. Niektórym klientom banków przyniosły jednak rozczarowanie. Jak podał Rzecznik Finansowy, banki nie zawsze udzielały im wakacji od spłaty kredytu wbrew obowiązującym przepisom. Biuro Rzecznika bada postępowanie łącznie 15 banków, których dotyczą skargi.

Wakacje kredytowe. Banki złamały prawo?

„Rzecznik Finansowy w ramach monitoringu sposobu realizacji tej ustawy przez kredytobiorców analizuje informacje uzyskane od klientów banków dotyczące możliwych trudności związanych z uzyskaniem zawieszenia spłaty rat kredytu hipotecznego przewidzianych w ustawie” – czytamy w komunikacie. W ponad 2 tys. skarg najczęściej pojawiają się zastrzeżenia dotyczące kryteriów kwalifikacji klientów do skorzystania z wakacji kredytowych.

„W związku z informacjami uzyskanymi od klientów, Rzecznik Finansowy dostrzegł możliwe nieprawidłowości i naruszenia dotyczące praktyki 15 banków” – wskazano w komunikacie. Sprawa została przekazana także do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który już w pierwszym tygodniu od wejścia w życie programu odnotował ponad 500 skarg na banki.

- W ciągu pierwszego tygodnia obowiązywania przepisów o wakacjach kredytowych dostaliśmy ok. 550 skarg. Dotyczyły głównie problemów z elektronicznym składaniem wniosków, wymagania przez banki złożenia kilku odrębnych wniosków na zawieszenie każdej z rat, straszenia konsumentów negatywnym wpływem wakacji kredytowych na ocenę zdolności kredytowej czy utrudniania nadpłaty kredytu w przypadku zawieszenia rat – mówił wówczas Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wakacje kredytowe. Warunki

Wakacje kredytowe to możliwość zawieszenia spłaty rat łącznie na osiem miesięcy: cztery w bieżącym i cztery w przyszłym roku. To odpowiedź rządu na rekordowo wysokie stopy procentowe, przez które raty kredytów poszybowały w górę. Taka ulga przysługuje jedynie tym, którzy zaciągnęli kredyt w złotówkach na własne potrzeby mieszkaniowe.

Wciąż można złożyć wniosek o taką ulgę. Co istotne, jednak jeśli kredytobiorca nie skorzysta z przerwy w spłacie długu w danym kwartalne, nie przechodzi ona na kolejny.

RadioZET.pl

CMjBQLDAsUGw=