Obserwuj w Google News

Prezydent Duda obiecał 15. emeryturę. „Będziemy szukali kolejnych rozwiązań”

Michał Tomaszkiewicz
2 min. czytania
25.08.2022 14:00
Zareaguj Reakcja

- Mam nadzieję, że będzie czternasta emerytura, daj Boże, że będzie potem piętnasta emerytura – tak zachęcał wyborców do oddania na niego głosu Andrzej Duda podczas kampanii w 2020 roku. Jednorazowa „czternastka” wypłacana jest właśnie po raz drugi, a w obozie rządzącym „trwają dyskusje” o możliwości wypłacania „piętnastki”.

Andrzej Duda
fot. Jakub Kaminski/East News

14. emerytura 25 sierpnia trafiła do pierwszej grupy beneficjentów.  Dalsze wypłaty „czternastki” realizowane będą w 6 terminach. Dodatkowe świadczenie pojawiło się w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, który wspominał także o możliwości wypłacania 15. emerytury.

- Mam nadzieję, że będzie czternasta emerytura, daj Boże, że będzie potem piętnasta emerytura, aż dojdziemy do tego, że podwyższymy państwu wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znaczący, bo to jest ważne – zapewniał wyborców Andrzej Duda przed swoją drugą kadencją. „Fakt” zapytał, czy emeryci mogą liczyć na kolejną wypłatę. Tadeusz Cymański odpowiedział, że dyskusje w tej sprawie trwają.

15.emerytura. Cymański: dyskusje trwają

Indagowana o „piętnastkę” kancelaria prezydenta odpowiedziała, że nie ma informacji dotyczącej „podjęcia decyzji i przygotowania projektu inicjatywy legislacyjnej Pana Prezydenta w zakresie wypłaty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów”. Do uchwalenia wypłaty 15. emerytury nie dojdzie więc raczej z inicjatywy Andrzeja Dudy.

Nie oznacza to, że szans na dodatkowe pieniądze dla seniorów nie ma i nie będzie. Ze słów posła Prawa i Sprawiedliwości Tadeusza Cymańskiego wynika, że pomysł nie został skreślony i trwają rozmowy nad ewentualnym przyznaniem dodatkowego świadczenia.

- Zawsze podkreślam, że najsłabsi są dla mnie najważniejsi. Piętnastka? Oczywiście by się przydała. Zastanawiałbym się jednak nad kryteriami wsparcia, bo są też Polacy w trudnej ekonomicznie sytuacji. Wszystko musi być uwzględnione w budżecie państwa. Będziemy szukali kolejnych rozwiązań. Dyskusje trwają – stwierdził Cymański w rozmowie z „Faktem”.

Szanse na 15. emeryturę są obecnie niskie. W 2021 roku przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości przekonywali, że „czternastka” z założenia miała być jednorazowym świadczeniem. Trzeba było jednak do wypłat wrócić z powodu wysokiej inflacji. W przekazie rządowym 14. emerytura miałaby usprawiedliwieniem przeprowadzenia znacznie niższej od inflacji waloryzacji.

Redakcja poleca

- Jestem człowiekiem racjonalnych decyzji, poczekajmy najpierw aż ta czternasta emerytura stanie się corocznym świadczeniem – skomentowała pomysł wypłaty 15. emerytury europosłanka PiS Elżbieta Rafalska.

Prace nad wprowadzeniem „czternastki” na stałe już trwają. Możliwość wypłaty 14. emerytury co roku sygnalizował już premier Mateusz Morawiecki, zamiary rządu potwierdziła także minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

- Będziemy szli w tym kierunku, że może 14. emerytura będzie na stałe. Ostateczny model i kształt pokażemy opinii publicznej i przedstawimy do prac rządu na początku 2023 roku – zapowiedziała Maląg.

RadioZET.pl/Fakt/money.pl/next.gazeta.pl