Zamknij

Sekretarz skarbu USA: zbliża się globalny kryzys. Ważna rola Polski

16.05.2022 16:25

- Zbliża się globalny kryzys bezpieczeństwa żywnościowego – stwierdziła podczas wizyty w Polsce sekretarz skarbu USA Janet Yellen. Polityk stwierdziła, że jest wdzięczna za polskie wysiłki w pomaganiu w działaniach mających wznowić eksport rolniczy z Ukrainy.

Janet Yellen i Mateusz Morawiecki
fot. PAP/Radek Pietruszka

Wojna w Ukrainie może przynieść klęskę głodu. Polska jest samowystarczalna i produkujemy więcej żywności, niż potrzebujemy, wiele biedniejszych krajów afrykańskich w dużej mierze polega na dostawach zboża z Ukrainy. Te po zablokowaniu przez Rosję portów na Morzu Czarnym przestały płynąć.

- Jestem świadoma wysiłków, które rząd RP oraz rządy krajów sąsiednich podejmują, aby pomagać Ukrainie rozwinąć możliwości eksportu rolniczego dla zbóż i żywności, których potrzebuje cały świat. Jestem wdzięczna za pracę, którą wykonujecie w Ukrainie i dalej, aby zająć się kwestiami bezpieczeństwa żywności. Naprawdę zbliża się globalny kryzys – stwierdziła Yellen.

Bezpieczeństwo żywnościowe świata zależy po części od Polski. Pomagamy eksportować Ukrainie

- Szlaki komunikacyjne, które mogłyby stanowić alternatywę dla zablokowanych portów Morza Czarnego, prowadzą przez Polskę, jej porty morskie, przez inne kraje europejskie – stwierdził wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Zadeklarował, że wszystkie porty przeładunkowe w Polsce - w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu - są gotowe do transportu ukraińskiego zboża. Przyznał, że największym wyzwaniem jest przetransportowanie tego zboża przez granicę polsko-ukraińską, co wynika z różnicy rozstawu torowiska. Jak kontynuował, stąd decyzje po polskiej stronie, aby udrożnić takie przejścia graniczne. Są na nich też obecne przez całą dobę służby fitosanitarne i weterynaryjne, aby przewóz towarów rolno-spożywczych z Ukrainy był możliwie sprawny.

- Wojna może negatywnie wpłynąć także na wysokość przyszłych zbiorów, pogłębienie się sytuacji podażowo-popytowej na świecie. W warunkach wojny problemem jest bowiem eksport produktów rolnych - wskazał Kowalczyk.

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował, że Ukraina powinna eksportować 5 mln ton zboża miesięcznie dla uniknięcia zagrożenia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Rosja zablokowała możliwość transportu morskiego i ukradła duże ilości ukraińskich zbóż, transportując je na swoje terytorium oraz próbując sprzedawać dotychczasowym kontrahentom Ukrainy.

Yellen przypomniała, że zwołała niedawno spotkanie G7 i krajów G20, aby wezwać do działania międzynarodowe instytucje finansowe, które mogłyby zająć się problemem bezpieczeństwa żywności. Dodała, że jednym z celów spotkania w Waszyngtonie było wymyślenie konkretnego planu. Zwróciła uwagę, że jeszcze w tym tygodniu zostaną przedstawione plany działań międzynarodowych organizacji finansowych, mające zapewnić większe wsparcie.

Sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych Tom Vilsack zapowiedział, że USA przeznaczą 2,5 mld dolarów na uzupełnienie luki powstałej na światowym rynku zbóż po ataku Rosji na Ukrainę. Dodał, że do Senatu USA trafił kolejny pakiet pomocy, w którym uwzględniono m.in. pokrycie kosztów pobytu uchodźców z Ukrainy.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo: