Zamknij

Stopy procentowe znowu w górę. RPP podjęła decyzję

08.06.2022 15:33

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o dalszych losach kredytobiorców i zgodnie z prognozami podniosła stopy procentowe, co oznacza dalsze podwyżki rat kredytów. O ile wzrośnie oprocentowanie?

Stopy procentowe w górę
fot. Radio ZET

Stopy procentowe w górę po raz dziewiąty z rzędu. Od jesieni minionego roku RPP na niekorzyść kredytobiorców wyłącznie podnosi stopy procentowe. Po czerwcowej decyzji Rady stopa referencyjna wzrośnie z 5,25 proc. do 6 proc.

Stopy procentowe. Posiedzenie RPP 8 czerwca 2022

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że stopy wzrosną o 75 pb.

Stopy procentowe NBP

  • stopa referencyjna 6,00% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,50% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,50% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 6,05% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,10% w skali rocznej;

Dla kredytobiorców decyzja Rady oznacza kolejny wzrost raty kredytów. Skutki dziewiątej już podwyżki stóp złagodzić ma tarcza dla kredytobiorców, która wprowadza m.in. wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty rat. Bankowcy ostrzegają jednak, że takie wsparcie, de facto wsparciem nie jest, gdyż to czynnik zwiększający inflację. Jak podaje ZBP, wówczas potrzebna będzie kolejna podwyżka stóp procentowych.

Zgodnie z prognozami większości ekonomistów klienci banków ulgę odczują nie wcześniej niż pod koniec roku. Dopiero wówczas Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować się na obniżkę stóp procentowych.

loader

RadioZET.pl