Zamknij

Tańszy prąd dzięki nakładce na licznik. Studenci obeszli podwyżki energii

25.01.2022 22:23

Rosnące koszty życia i wzrost rachunków odczuwa już większość Polaków. Sposób na obniżenie płatności za prąd znaleźli studenci Politechniki Warszawskiej z Koła Naukowego Energetyków. Młodzi naukowcy skonstruowali inteligentną nakładkę na licznik energii.

Tańszy prąd dzięki nakładce na licznik. Studenci obeszli podwyżki energii
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER/EastNews

Prąd jest coraz droższy. Już w połowie grudnia 2021 roku pisaliśmy, że zapowiadany jest wzrost cen energii elektrycznej o około 20 procent i gazu o około 40 procent dla odbiorców indywidualnych. 

Studenci Politechniki Warszawskiej znaleźli sposób, żeby legalnie obniżyć rachunki za prąd. Wymyślona przez nich specjalna nakładka na licznik informuje użytkownika ile energii zużywa we wskazanym okresie i w jakim celu.

Jak obniżyć rachunki za prąd?

Inteligentne urządzenie stworzone przez studentów zapisuje informacje o aktualnym zużyciu prądu w specjalnym pliku. Następnie przekazuje je drogą SMS-ową na wpisany wcześniej numer telefonu. Użytkownik sam wcześniej określa w jakim terminie chce otrzymywać komunikaty.

Każdy w domu ma licznik energii, z którego wskazania są co jakiś czas odczytywane. Nasza nakładka wykorzystuje taki moduł. Istniejąca dioda ma swoją stałą impulsów na ilość zużytych kilowatogodzin (kWh). Nasza nakładka posiada fotorezystor, który zmienia opór w natężenie padającego światła przez tę diodę. Dzięki temu, że widzimy, ile jest mignięć na kWh, to wiemy, ile energii zużyliśmy w danym okresie. Jest to spisywane w specjalnym pliku. Dodatkową opcją jest wysłanie powiadomień o aktualnym zużyciu prądu na telefon Paulina Kucharczyk, Koło Naukowe Energetyków Politechniki Warszawskiej

Studenci nie zwalniają tempa i nadal pracują nad udoskonalaniem urządzenia. Chcą stworzyć moduł, który pozwoli na przesyłanie alarmu, gdy użytkownik przekroczy określone poziomy zużycia energii.

Paulina Kucharczyk z Koła Naukowego Energetyków Politechniki Warszawskiej mówi, że „urządzenie na pewno zwróci uwagę użytkownika, ile codziennie pochłania się energii. Nie śledzimy tego zbyt często”.

Aby zainstalować nakładkę nie trzeba kupować nowego licznika, ani ingerować w stary. Inteligentne urządzenie wystarczy umieścić w okolicy.

loader

RadioZET.pl