Prezydent podpisał ustawę wiatrakową. O kamień milowy bliżej do KPO

14.03.2023 10:12

Ustawa wiatrakowa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę - poinformowała minister Małgorzata Paprocka. Nowelizacja ustawy zmniejszyła minimalną odległość od budynków, w jakiej mogą być stawiane turbiny wiatrowe, do 700 metrów. 

Andrzej Duda
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Ustawa wiatrakowa znowelizowana - nowe turbiny wiatrowe będą mogły być lokowane tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Podstawą dla określania odległości minimalnej - pomiędzy 10-krotnością maksymalnej wysokości turbiny (reguła 10H), a 700 m dla budynków mieszkalnych - będą m.in. wyniki przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ) wykonywanej w ramach MPZP. W SOOŚ analizuje się m.in. wpływ emisji hałasu na otoczenie i zdrowie mieszkańców. Władze gminy nie będą mogły odstąpić od wykonania SOOŚ dla projektu MPZP, który uwzględnia elektrownię wiatrową.

Ustawa wiatrakowa z podpisem prezydenta

Ustawa wprowadzi też minimalne odległości turbin wiatrowych od linii przesyłowych energii elektrycznej. Jednocześnie całkowicie znosi zakaz budowy budynków mieszkalnych w pobliżu istniejących turbin wiatrowych. Pierwotny rządowy projekt zmiany ustawy o inwestycjach w energetykę wiatrową przewidywał ustalenie na 500 m minimalnej, dopuszczalnej pod pewnymi warunkami, odległości turbiny wiatrowej od zabudowań. W Sejmie podniesiono tę wielkość do 700 m.

KE na początku czerwca 2022 roku zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone. KE wskazała na konieczność wypełnienia tzw. kamieni milowych, w tym ws. sądownictwa i przepisów dot. wiatraków. Ustawa dotycząca Sądu Najwyższego została skierowana przez prezydenta Dudę do Trybunału Konstytucyjnego. Nie wiadomo, kiedy sprawa zostanie rozpatrzona.

Nowela ustawy wiatrakowej, liberalizująca tzw. zasadę 10 H, jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności do uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy. Rządowy projekt noweli ustawy wiatrakowej został wniesiony do Sejmu w lipcu 2022 roku.

Dodatkowo nowe rozwiązania przewidują, że inwestor zaoferuje co najmniej 10 procent mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej mieszkańcom gminy, którzy korzystaliby z energii elektrycznej na zasadzie prosumenta wirtualnego. Każdy mieszkaniec tej gminy będzie mógł objąć udział nie większy niż 2 kW i odbierać energię elektryczną w cenie wynikającej z kalkulacji maksymalnego kosztu budowy.

loader

RadioZET.pl