Obserwuj w Google News

Wysłali fikcyjne CV, by sprawdzić, czy matki są dyskryminowane. Oto wyniki eksperymentu

3 min. czytania
08.03.2023 11:27
Zareaguj Reakcja

Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego odpowiedzieli na prawdziwe oferty pracy sfabrykowanym dokumentem CV. Wszystko po to, by sprawdzić, czy świeżo upieczone matki są dyskryminowane na rynku pracy.

Wysłali fikcyjne CV, by sprawdzić, czy matki są dyskryminowane. Oto wyniki eksperymentu
fot. Shutterstock/Grand Warszawski (ilustracyjne)

Rynek pracy nie dla kobiet z małym dzieckiem? Analitycy PIE w raporcie „Mama wraca do pracy - bariery behawioralne i kierunki wsparcia” uwzględnili zarówno badania ankietowe, jak i obserwacje wynikające z przeprowadzonego eksperymentu. Wniosek? Choć nie ma widocznych przesłanek, by mówić o dyskryminacji, to liczby i tak wskazują na mniejszą aktywność kobiet na polu zawodowym. „Nawet 30 proc. matek dzieci w wieku lat 1-9 nie ma zatrudnienia. 16 proc. z nich deklaruje, że nie pracują, ponieważ nie mogą znaleźć odpowiedniej pracy” – czytamy.

Kobiety z małymi dziećmi na rynku pracy. Co trzecia matka bez pracy

Analitycy PIE w ramach eksperymentu rozesłali do firm CV, które zostały sfabrykowane. Część dotyczyło kobiet bez dzieci, a część pracownic, które zostały matkami. „Przy łącznie 672 wysłanych parach aplikacji na oferty pracy różnice w odsetku aplikacji, na które oddzwoniono – callback rate (CR) – między kandydatkami matką a kobietą niebędącą matką są minimalne i nieistotne statystycznie. Callback rate wyniósł odpowiednio 30,4 proc. i 31,1 proc.” – wskazano. Zdaniem PIE wyniki przeprowadzonego eksperymentu nie dają zatem przesłanek do stwierdzenia występowania dyskryminacji na pierwszym etapie rekrutacji matek do pracy.

Redakcja poleca

Statystyka mówi jednak o rezygnacji z pracy przez młode matki.

- Blisko 90 proc. kobiet nie wykonuje pracy zarobkowej w pierwszym roku po urodzeniu dziecka. 
- 56 proc. kobiet jest w tym czasie na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim,
- 33 proc. nie ma żadnego formalnego zatrudnienia

Dopiero na kolejnych etapach rozwoju dziecka, część kobiet decyduje się na powrót na rynek pracy.

- Wśród matek dzieci w wieku 1-2 lata, 38 proc. nie pracuje (ani nie jest w swojej pracy na urlopie związanym z opieką nad dzieckiem).
- Wśród matek dzieci w wieku 5 lat jest to 27 proc.,
- W przypadku dzieci wieku 8 lat – 20 proc.

- Z naszego badania wynika, że obowiązki zawodowe, w tym nadgodziny i sztywne godziny czasu pracy w znaczący sposób utrudniają godzenie pracy z opieką. Gdy dodać do tego niekompatybilne z czasem pracy godziny funkcjonowania żłobków i przedszkoli oraz trudności logistyczne związane z dojazdami, łączenie opieki i pracy staje się prawdziwym wyzwaniem. Dodatkowym czynnikiem jest czasowa, ale jednak ograniczona dyspozycyjność, związana z chorobami dziecka i koniecznością sprawowania nad nim opieki. Aktywność zawodowa matek osiąga wartość 80 proc. dopiero po osiągnięciu przez dziecko wieku szkolnego – skomentowała Aneta Kiełczewska, zastępca kierownika zespołu ekonomii behawioralnej.

 

Redakcja poleca

Oczekiwaną przez rodziny elastyczność na rynku miała przynieść nowelizacja kodeksu pracy. Prawo i Sprawiedliwość, jak skomentowali posłowie Lewicy, kontynuuje jednak „wypychanie kobiet z rynku pracy”. Przy wdrażaniu unijnej dyrektywy work-life balance ustawodawca zaproponował mężczyznom mniejsze wynagrodzenie za czas opieki nad dzieckiem niż kobietom na zasiłku rodzicielskim. Efekt może być zatem przeciwny: ojcowie nie będą zachęceni, by skorzystać z urlopu rodzicielskiego, gdyż ten mężczyznom zwyczajnie mniej się opłaca.

Powrotu do pracy nie ułatwia fakt, że kobiety wracające do pracy są albo czują się, dyskryminowane”. - Do najczęściej występujących przykładów dyskryminacji należą: gorsze traktowanie wynikające z przekonania, że nie będą się tak dobrze jak inni wywiązywać się z obowiązków zawodowych, czy powierzanie im mniej ciekawych, czy ambitnych zadań. Kobiety podczas badania deklarowały, że ocena ich pracy wynikała niekiedy z faktu, iż są matkami, a nie była jedynie wynikiem merytorycznej oceny. Podkreślały też, że w społeczeństwie funkcjonuje stereotyp kobiety, która powinna skoncentrować się na opiece nad dziećmi. Stereotypy są podzielane nie tylko przez pracodawców, ale również przez współpracowników, co może z kolei prowadzić do napięć w miejscu pracy- mówił Łukasz Baszczak, starszy analityk z zespołu ekonomii behawioralnej.

RadioZET.pl/PIE