Zamknij

Bielan: Gowin chce dołączyć do Tuska. Nie pozwolę, żeby moja partia opuściła ZP

13.04.2021 06:00
Adam Bielan
fot. RadioZET

- Niepokoją mnie wypowiedzi Gowina, który publicznie chce dołączyć do partii Donalda Tuska – mówi Gość Radia ZET, europoseł Adam Bielan, który uważa, że jest p.o. prezesa Porozumienia.

- 2 tygodnie temu powiedział, że chce, żeby Porozumienie przystąpiło do Europejskiej Partii Ludowej. Myślałem, że współpraca Gowin-Tusk jest zakończona. Najwyraźniej Gowin chce ją wznowić, ale niech to robi na własny rachunek – dodaje w rozmowie z Beatą Lubecką. - Nie dopuszczę do tego, żeby moja partia - Porozumienie - opuściła Zjednoczoną Prawicę,  przyłączyła się do EPL i współpracowała z Tuskiem – grzmi Bielan. Polityk zapowiada, że na najbliższym zarządzie krajowym Porozumienia będzie wnioskował o to, żeby członkowie „formalnie przyjęli wniosek o przystąpienie do sojuszu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów”.

Adam Bielan podkreśla, że to on jest szefem Porozumienia, „wybranym – w przeciwieństwie do Gowina – na zjeździe, w demokratycznych wyborach”. - Sąd Powszechny nie zajął się sprawą merytorycznie w I instancji. Jestem przekonany, że Sąd Apelacyjny się nią zajmie – ocenia Gość Radia ZET. Dodaje, że za 2 tygodnie będziemy obchodzić „6. rocznicę wyboru Gowina na 3-letnią kadencję”.

Pytany przez Beatę Lubecką o to, dlaczego nie opuści Porozumienia, skoro nie chcą go tam, Bielan odpowiada: - Nie powiedziałbym, że mnie nie chcą. - W przeciwieństwie do Gowina, kandydowałem w kongresie i zdobyłem ponad 95 proc. głosów delegatów. Gowin nie stanął w szranki. Zdobyłem najlepszy wynik wyborczy ze wszystkich kandydatów mojej partii. Tworzę tę partię od samego początku. To nie ja jestem źródłem problemów formalnych i finansowych – komentuje polityk. Jego zdaniem dobrym podziałem obowiązków byłoby, gdyby Jarosław Gowin zajął się walką z pandemią a „ludziom, którzy mają obowiązek statutowy posprzątania spraw formalnych, pozwolił przeprowadzić kongres i demokratyczne wybory”.

Dopytywany o to, czy Jarosław Kaczyński również uznaje go za p.o. prezesa partii, Adam Bielan odpowiada, że nie chce wypowiadać się w imieniu prezesa PiS. - Ani PiS, ani jakakolwiek inna partia nie powinny się mieszać do spraw wewnętrznych w naszej partii – dodaje.

Transfery do partii Jarosława Gowina? - Po ostatnim transferze pani Pawłowskiej – współorganizatorki strajku kobiet, zwolenniczki aborcji na życzenie, czy wręcz eutanazji - to kolejnym krokiem byłby Palikot – komentuje Gość Radia ZET.

- Rozmawiałem z nim wczoraj krótko, na lotnisku. Mówił, że te informacje są, delikatnie mówiąc, nieścisłe. Gdyby doszło do wyłudzenia, to byłoby zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa – mówi europoseł Adam Bielan, pytany w internetowej części programu „Gość Radia ZET” o Ryszarda Czarneckiego, któremu Parlament Europejski nakazał zwrot 100 tys. euro. Zdaniem urzędu OLAF, europoseł bezprawnie pobrał pieniądze na podróże służbowe. Bielan dopytywany przez Beatę Lubecką o to, czy Czarnecki powinien oddać mandat europosła, odpowiada, że „gdyby doszło do złamania prawa, to coś takiego można byłoby rozważyć”. - Czasem zdarza się tak, że PE, nawet po wielu latach, koryguje jakieś wypłaty i parlamentarzyści zmuszeni są do zwrotu – komentuje polityk.

Adam Bielan: Gowin zdobywa 15 tys. głosów i rozstawia wszystkich po kątach. To nie na miejscu. Trzeba znać miejsce w szeregu

Zamach pod Smoleńskiem? "Reżim Putina jest zdolny do czegoś takiego, ale jest problem z dowodami"

Gość Radia ZET był również pytany o filmowy raport Antoniego Macierewicza, dotyczący przyczyn katastrofy smoleńskiej. - Dla mnie to, co jest szokujące, to potwierdzanie przez zagraniczne, rozumiem renomowane ośrodki badawcze, śladów materiałów wybuchowych. To trudno wytłumaczalne dla osób, które uważają, że to była po prostu katastrofa lotnicza – komentuje polityk. Dopytywany przez Beatę Lubecką o to, czy skłania się ku tezie, że pod Smoleńskiem doszło do zamachu, Bielan ocenia, że „reżim Putina ma na swoim koncie najbardziej drastyczne metody dojścia do władzy i na pewno jest zdolny do czegoś takiego, ale jest problem z dowodami”. - Momentem, w którym będziemy mogli uzyskać znacznie więcej informacji, będzie rozszczelnienie w Rosji, po zmianie reżimu Putina. Oby nastąpiło to jak najszybciej – mówi Gość Radia ZET. Jego zdaniem, wszystkie dokumenty, analizy, raporty, zawarte w materiale Antoniego Macierewicza, „powinny być podstawą do prac prokuratury i postawienia ew. zarzutów”.

Bielan: Sędziowie TK nie muszą komunikować swoich poglądów w różnych sprawach

Wypowiedzi Krystyny Pawłowicz na Twitterze? - Uważam, że sędziowie TK nie muszą komunikować swoich poglądów w różnych sprawach, które budzą w Polsce emocje. Powściągliwość w korzystaniu z mediów, w szczególności społecznościowych, jest jak najbardziej wskazana – ocenia Adam Bielan. Dodaje, że to nie dotyczy tylko pani profesor, ale generalnie osób publicznych, pełniących ważne funkcje.

RADIOZET/MA