,

Asteroida ekstremalnie blisko Ziemi. Zauważyli ją kilka dni temu

23.09.2020 20:08

Ekstremalnie blisko Ziemi przeleci w najbliższy czwartek asteroida 2020 SW – podaje obserwatorium Mount Lemmon Survey w amerykańskiej Arizonie. Naukowcy wyliczyli, że minie ona naszą planetę w odległości 27 tysięcy kilometrów – tak blisko nie przeleciała żadna inna asteroida znana obserwatorom.

Asteroida blisko Ziemi
fot. Jpl.nasa.gov

Asteroida 2020 SW zbliża się w stronę Ziemi. Porusza się z prędkością 28 tysięcy kilometrów na godzinę. Wskaźnik trudno wyobrazić sobie w realiach „ziemskich”, jednak w kosmosie pojawiają się nawet trzy razy szybsze meteoryty.

Co ciekawe, astronomowie z Mount Lemmon Survey odkryli lecącą w stronę Ziemi asteroidę zaledwie kilka dni temu, 18 września.

Asteroida 2020 SW ekstremalnie blisko Ziemi

Asteroida mija dziś Ziemię w odległości odpowiadającej zaledwie jednej dziesiątej dystansu między Ziemią a Księżycem. Żadne inne znane ciało niebieskie nie zbliżyło się tak blisko naszej planety.

Zobacz także

Asteroida nie stanowi zagrożenia – jej wymiary to niecałe 5 metrów na 10 metrów. Ma bezpiecznie minąć Ziemię, a nawet gdyby znalazła się na kursie kolizyjnym – spłonęłaby w naszej atmosferze.

EN_01446719_1694
fot. NASA/Associated Press/East News

RadioZET.pl/Nasa.gov