Oceń
Chińska misja Chang'e 5 wystartowała z kosmodromu 23 listopada o 21:30 czasu polskiego. Już w niedzielę 29 listopada sonda wyląduje na Księżycu, a jej praca potrwa dwa dni. Maszyna zbierać będzie próbki regolitu z powierzchni i z odwiertów do 2,5 m głębokości. Zgodnie z planem w połowie grudnia sprowadzi na Ziemię od 2 do 4 kg księżycowej gleby.
Po raz ostatni księżycowe próbki zebrano w 1976 roku w trakcie radzieckiej misji Łuna 24. Amerykańskie misje przeprowadzono z kolei w latach 1969 - 1972 w trakcie misji Apollo.
Chińska sonda Chang'e 5 wyląduje na Księżycu. Ma sprowadzić 4 kg próbek na Ziemię
Wejście na orbitę Księżyca nastąpi w sobotę 28 listopada, a lądowanie na jego powierzchni 29 listopada. Change' 5 składa się z orbitera, lądownika, stopnia wznoszącego i kapsuł powrotnej.
Misja na Księżycu potrwa tylko dwa ziemskie dni ze względu na brak dostosowania lądownika do pracy w czasie księżycowej nocy. Miejscem wykonywania odwiertów będzie region Mons Rümker w Oceanie Burz na zachodnim krańcu widocznej z Ziemi strony Księżyca.
W niedalekiej przyszłości Chińczycy chcą przeprowadzić kolejne misje Chang'e 7 i 8 i zbudować na Księżycu zautomatyzowaną bazę. Chiny mówią też o ambicjach wysłania ludzi na powierzchnię Księżyca w latach 30.
RadioZET.pl/ Focus/ Urania
Oceń artykuł