Obserwuj w Google News

Drakonidy nad Polską. Już dziś noc spadających gwiazd. Wiemy, kiedy spojrzeć w niebo

2 min. czytania
08.10.2022 10:58
Zareaguj Reakcja

Drakonidy spadające z nieba najlepiej obserwować w sobotę wieczorem – poinformował na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Rój meteorów występuje tylko w październiku.

Drakonidy
fot. AFP/EAST NEWS

Szczyt Drakonidów przypada na noc z soboty na niedzielę (8/9 października), na godzinę 03:00. Natomiast najlepszym czasem na obserwację będzie sobotni wieczór – podał IMGW.

Drakonidy - 8 października noc spadających gwiazd

Roje meteorów, przez które co roku przechodzi Ziemia w tym samym czasie, mają własne nazwy pochodzące od gwiazdozbiorów, w których znajduje się pozorny punkt wyjściowy roju (radiant). 

Występujące między 6 a 10 października z maksimum przypadającym na 8 października nazywają się Drakonidami. Powstają one, gdy Ziemia zderza się z kawałkami pyłu wyrzuconego przez kometę 21P/Giacobini-Zinner (stąd kiedyś używana była nazwa Giacobinidy), która okrąża Słońce w ciągu 6,6 roku i wędruje aż w pobliże Jowisza. Rój znajduje się w gwiazdozbiorze Smoka, który świeci wysoko na niebie blisko zenitu.

Redakcja poleca

Jak powstaje rój meteorów?

Eksperci z IMGW wyjaśniają, że w naszym Układzie Słonecznym krążą pierścienie pyłu, które pokrywają się w przybliżeniu z orbitą dawno rozpadłej albo wciąż jeszcze krążącej komety. Tak, jak my pozostawiamy ślady na śniegu, tak komety pozostawiają swój ślad w przestrzeni kosmicznej. W pierścieniu pozostawionym przez kometę krąży przede wszystkim pył, który kiedyś został wyrzucony z tej komety. Kiedy więc Ziemia, krążąc po swojej orbicie, przechodzi przez taki pierścień pyłu, obserwujemy zwiększoną liczbę meteorów, czyli rój meteorów.

Spadające cząstki pyłu stają się dla nas widoczne, kiedy z wielką prędkością, 30 km/s i więcej, wchodzą w atmosferę Ziemi. Na wysokości około 100 km ściśnięte cząsteczki gazów zderzają się z innymi cząsteczkami i atomami powietrza i pobudzają je do świecenia. Świecenie to obserwujemy, jako znane, krótkotrwałe zjawisko świetlne zwane meteorem, albo potocznie "spadającą gwiazdą". W taki właśnie sposób wzdłuż drogi meteorytu powstaje długi, świecący kanał powietrzny, który widzimy na niebie jako meteor.

RadioZET.pl/IMGW/PAP