Zamknij

Fragmenty rakiety z Chin spadły na Ziemię. Większość spłonęła w atmosferze

09.05.2021 08:28
Rakieta z Chin spadła na Ziemię. Do Oceanu Indyjskiego
fot. STR/AFP/East News

Media państwowe z Chin podały, że fragmenty największej chińskiej rakiety wpadły w niedzielę do Oceanu Indyjskiego. Większość jej komponentów spłonęła po wejściu w atmosferę ziemską.

Rakieta Długi Marsz 5B ponownie weszła w atmosferę o godzinie 10:24 czasu pekińskiego (wczesnym ranem polskiego czasu). Większość jej komponentów spłonęła przy zbliżaniu się konstrukcji do Ziemi.

Pozostałości rakiety wylądowały w Oceanie Indyjskim, z dala od kontynentu. Współrzędne wskazują, że punkt zetknięcia części rakiety z wodą znajdował się na oceanie na południowy zachód od Indii i Sri Lanki.

Rakieta z Chin spadła na Ziemię. Większość konstrukcji spłonęła w atmosferze

Chińskie biuro inżynieryjne lotów kosmicznych twierdzi, że większość komponentów rakiety spłonęła podczas wejścia w atmosferę ziemską. Sprawa nadciągającej rakiety wzbudzała ogromne zainteresowanie, z uwagi na niekontrolowany przez człowieka spadek konstrukcji ważącej przy starcie 20 ton.

Był to drugi lot rakiety Długi Marsz 5B, po pierwszym starcie w maju 2020 r. fragmenty pojazdu spadły na tereny Wybrzeża Kości Słoniowej, niszcząc kilka budynków, ale nie powodując ofiar.

RadioZET.pl/PAP

C