Obserwuj w Google News

Rakieta Starship SN15 firmy Spacex wylądowała. Ale były problemy

2 min. czytania
06.05.2021 06:43
Zareaguj Reakcja

Prototyp rakiety Starship SN15 firmy Spacex Elona Muska pierwszy raz udanie wylądował. Po zakończeniu lotu wybuchł niewielki pożar, ale udało się go ugasić. Był to już piąty test prototypu na dużej wysokości. Poprzednie próby zakończyły się rozbiciem rakiety.

Lądowanie Starship SN15
fot. AFP/East News

Najnowszy próbny lot rakiety Starship SN15 firmy SpaceX Elona Muska zakończył się powodzeniem. Po raz pierwszy prototyp statku kosmicznego wylądował i nie został zniszczony przy lądowaniu w pionie.

Lot Starship SN15 w środę był piątym testem na dużej wysokości. Wszystkie poprzednie zakończyły się zniszczeniem rakiety przy zderzeniu z ziemią albo też, jak w ostatnim przypadku w marcu, w kilka minut po lądowaniu.

Prototyp rakiety, która w przyszłości ma przewozić ludzi na Marsa, wystartował w Boca Chica w Teksasie. Wzbił się na wysokość około 10 kilometrów. Wykonał kilka zaplanowanych manewrów, po czym wylądował. U podstawy rakiety wybuchł niewielki pożar paliwa, ale w kilka minut zdołano go ugasić.
Elon Musk poinformował o sukcesie misji na Twitterze.

Prototypy statku kosmicznego Starship mają niecałe 46 metrów wysokości. Każdy z nich jest napędzany trzema silnikami rakietowymi Raptor. Zbudowane ze stali nierdzewnej reprezentują wczesną wersję rakiety, którą Musk przedstawił w 2019 roku.
Firma wyjaśniła na swojej stronie internetowej, że SN15 zawiera "ulepszenia pojazdu w zakresie konstrukcji, awioniki oraz oprogramowania" w porównaniu z wcześniejszymi prototypami.

Redakcja poleca

Rakiety Starship mają latać na Marsa

Rakiety Starship, zgodnie z zapowiedziami Muska mają po udoskonaleniu transportować pierwszych ludzi na Marsa. Szef SpaceX zamierza też wykorzystywać Starship do innych celów, w tym do przewożenia ludzi między miastami z zawrotną prędkością.
SpaceX prowadzi prace nad rakietami wielokrotnego użytku, które po przeprowadzeniu misji mogłyby lądować z powrotem na Ziemi.

Według wcześniejszych zapowiedzi Muska, Starship miała być gotowa do załogowych misji kosmicznych już w 2023 roku.

RadioZET/PAP/Twitter