Wykonano najlepsze w historii zdjęcia Słońca. Niespotykana rozdzielczość

30.01.2020 14:40
Słońce
fot. NSF

Umieszczony na Hawajach teleskop im. Daniela K. Inouye'a, wykonał najlepsze jak dotąd zdjęcia powierzchni Słońca. Dzięki obrazowi, można je oglądać z niespotykaną dotąd rozdzielczością. - To będzie rewolucja w rozumieniu naszej gwiazdy – przekonuje Momchil Molnar, fizyk słoneczny pracujący na Uniwersytecie w Boulder w stanie Kolorado.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Niesamowite zdjęcia wykonał umieszczony na Hawajach teleskop im. Daniela K. Inouye'a. Ma on lustro o średnicy czterech metrów. Dzięki temu może zbierać najwięcej światła słonecznego spośród dotychczasowych obserwatoriów.

Zobacz także

Na zdjęciach opublikowanych przez Amerykańską Narodową Fundację Nauki, widać szczegóły o rozmiarze 30 km. To tzw. granule, czyli komórki słonecznej plazmy, które najpierw wynoszone są z dużą prędkością w górę, a następnie rozpływają się na boki i stygną. Co ciekawe, jedna granula ma w rzeczywistości rozmiar dwa razy większy niż powierzchnia Polski.

Zobacz także

- Są to zdjęcia i filmy o najwyższej rozdzielczości powierzchni słonecznej, jakie kiedykolwiek zostały zrobione. Do tej pory widzieliśmy wierzchołek góry lodowej – tłumaczy dyrektor NSF placówki Thomas Rimmele.

Wykonane zdjęcia są niezwykle istotne przede wszystkim dlatego, że wszystkie zjawiska zachodzące na powierzchni Słońca związane są z jego polem magnetycznym. - To będzie rewolucja w rozumieniu Słońca - przekonuje Momchil Molnar, fizyk słoneczny pracujący na Uniwersytecie w Boulder w stanie Kolorado.

Zobacz także

Wyślij ten artykuł Messengerem do znajomych - oni też powinni to wiedzieć

RadioZET.pl/ wyborcza.pl/CNN