Obserwuj w Google News

Wykonano najlepsze w historii zdjęcia Słońca. Niespotykana rozdzielczość

2 min. czytania
30.01.2020 14:40
Zareaguj Reakcja

Umieszczony na Hawajach teleskop im. Daniela K. Inouye'a, wykonał najlepsze jak dotąd zdjęcia powierzchni Słońca. Dzięki obrazowi, można je oglądać z niespotykaną dotąd rozdzielczością. - To będzie rewolucja w rozumieniu naszej gwiazdy – przekonuje Momchil Molnar, fizyk słoneczny pracujący na Uniwersytecie w Boulder w stanie Kolorado.

Słońce
fot. NSF

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Niesamowite zdjęcia wykonał umieszczony na Hawajach teleskop im. Daniela K. Inouye'a. Ma on lustro o średnicy czterech metrów. Dzięki temu może zbierać najwięcej światła słonecznego spośród dotychczasowych obserwatoriów.

Rekordowy dzień w historii Słońca. Centralna gwiazda przechodzi wielkie zmiany

Na zdjęciach opublikowanych przez Amerykańską Narodową Fundację Nauki, widać szczegóły o rozmiarze 30 km. To tzw. granule, czyli komórki słonecznej plazmy, które najpierw wynoszone są z dużą prędkością w górę, a następnie rozpływają się na boki i stygną. Co ciekawe, jedna granula ma w rzeczywistości rozmiar dwa razy większy niż powierzchnia Polski.

Asteroida może uderzyć w ziemię. Naukowcy z NASA podają dokładną datę

- Są to zdjęcia i filmy o najwyższej rozdzielczości powierzchni słonecznej, jakie kiedykolwiek zostały zrobione. Do tej pory widzieliśmy wierzchołek góry lodowej – tłumaczy dyrektor NSF placówki Thomas Rimmele.

Oglądaj

Wykonane zdjęcia są niezwykle istotne przede wszystkim dlatego, że wszystkie zjawiska zachodzące na powierzchni Słońca związane są z jego polem magnetycznym. - To będzie rewolucja w rozumieniu Słońca - przekonuje Momchil Molnar, fizyk słoneczny pracujący na Uniwersytecie w Boulder w stanie Kolorado.

Ciekła woda jest na Marsie. Sensacyjny komunikat ESA

Wyślij ten artykuł Messengerem do znajomych - oni też powinni to wiedzieć

RadioZET.pl/ wyborcza.pl/CNN