Zamknij

Ogromna asteroida zbliża się do Ziemi. Jest większa niż Burdż Halifa

09.05.2022 23:24

W nocy z 9 na 10 maja Ziemię minie asteroida o nazwie 467460 (2006 JF42). Jej średnica może być większa niż wysokość najwyższego budynku na świecie. Jest ona klasyfikowana jako "potencjalnie niebezpieczna". Asteroida będzie poruszać się z prędkością prawie 41 tysięcy kilometrów na godzinę.

asteroida
fot. Shutterstock

Asteroida 467460 (2006 JF42) minie Ziemię w nocy z 9 na 10 maja - alarmuje NASA. Obiekt klasyfikowany jest jako "potencjalnie niebezpieczny". Astronomowie szacują, że asteroida ma nawet 839 metrów średnicy. Oznacza to, że jest większa od największego budynku na Ziemi, czyli wieżowca Burdż Chalifa.

Asteroida znajdzie się blisko naszej planety ok. godz. 2:13 czasu polskiego. Wiadomo, że będzie poruszać się z prędkością prawie 41 tysięcy kilometrów na godzinę. Czy istnieje ryzyko zderzenia z Ziemią? Astronomowie uspokajają, że lot asteroidy jest pod kontrolą.

Asteroida 467460 (2006 JF42) przeleci obok Ziemi

Obiekt przeleci obok Ziemi w odległości ponad 5 milionów kilometrów. Choć w liczbach kosmicznych to bardzo mała odległość, musimy pamiętać, że to aż 10 razy więcej niż wynosi odległość między naszą planetą a Księżycem. Ryzyko kolizji jest zatem praktycznie równe zeru.

Asteroida 467460 (2006 JF42) co kilka lat mija naszą planetę. Astronomowie obliczyli, że 5 maja 2033 roku zbliży się ona do Ziemi na odległość 4 milionów kilometrów.

ZOBACZ TAKŻE: Polka lub Polak może polecieć na Księżyc. Chętni powinni się szykować

Jak czytamy w National Geographic, "astronomowie uważnie badają obiekty, które poruszają się w po orbitach przecinających orbitę naszej planety. Niektóre z nich zazwyczaj mijają Ziemię, ale są też ciała niebieskie, które znajdują się na kursie kolizyjnym i istnieje realne ryzyko zderzenia. W zależności od rozmiaru planetoidy, skutki takiego zderzenia mogą być różne, od relatywnie niegroźnych, po katastrofalne".

Mianem potencjalnie niebezpiecznych asteroid określa się te ciała niebieskie, które zbliżają się na stosunkowo niewielką odległość od Ziemi lub przecinają naszą orbitę. Obiekt potencjalnie niebezpieczny ma co najmniej 150 metrów średnicy, a dystans między naszą planetą a nim musi wynosić nie więcej niż 7,48 miliona kilometrów.

RadioZET.pl/ NASA/ Space.com/ National Geographic