Zimny Księżyc na niebie. Przed nami ostatnia pełnia w tym roku

Magdalena Kulej
12.12.2019 13:54
Pełnia Księżyca 2019
fot. MICHAL ADAMOWSKI/REPORTER

Pełnia Księżyca, ostatnia zresztą w 2019 roku, już w czwartek. Grudniowa pełnia znana jest jako Zimny Księżyc lub Księżyc Długich Nocy. Zjawisko będzie wyjątkowe. Kiedy je oglądać?

Pełnia Zimnego Księżyca już dziś, w czwartek 12 grudnia. Będzie to ostatnie takie zjawisko astronomiczne w 2019 roku. Nazywamy je Zimnym Księżycem albo Księżycem Długich Nocy, rzadziej Dębowym czy Gorzkim Księżycem. Terminy te ściśle związane są z nadejściem chłodu, długich nocy i zimy, której pierwszy dzień przypada nieco ponad tydzień później, 22 grudnia.

Pełnia Księżyca w grudniu 2019

Na Zimny Księżyc warto czekać i wypatrywać go na nocnym niebie. Srebrny Glob będzie się wydawał wtedy znacznie większy i jaśniejszy. Jeśli więc pogoda będzie sprzyjać obserwacjom, warto wybrać się za miasto, z daleka od sztucznych świateł. Wówczas żaden specjalistyczny sprzęt nie będzie potrzebny.

Zobacz też: Jak pełnia księżyca wpływa na nasz organizm? 

Choć apogeum pełni Zimnego Księżyca nastąpi 12 grudnia, dużą i jasną tarczę Księżyca można było obserwować na niebie już od 11 grudnia. Tak jasno będzie jeszcze świecić 13. dnia miesiąca.

Zobacz także

RadioZET.pl