Zamknij

Deszcz meteorów w Polsce. Dzisiaj w nocy spójrzcie w niebo

21.11.2019 16:07
Rój meteorów
fot. Shutterstock

Rój meteorów alfa Monocerotydy rozbłyśnie na niebie w nocy z 21 na 22 listopada. Mieszkańcy Polski będą mogli podziwiać niezwykłe zjawisko przez blisko pół godziny. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Alfa Monocerotydy to rój meteorów aktywny od 15 do 25 listopada. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Jednorożca. Maksimum roju przypada na 21 listopada. Jego aktywność jest nieregularna, a obfitość roju zmienna. Prędkość meteorów z roju wynosi 60 km/s. Alfa Monocerotydy są rojem pochodzenia kometarnego.

Monoceros_constelation_PP3_map_PL
fot. Gwiazdozbiór radiantu/Torsten Bronger

Rój ten został zaobserwowany po raz pierwszy w nocy z 20 na 21 listopada 1925 roku przez amerykańskiego obserwatora F. T. Bradleya. Podwyższoną aktywność roju rejestrowano w latach 1935, 1985 i 1995. W 1995 roku krótkoterminowy wskaźnik obfitości osiągnął wartość 420 meteorów/h, przy czym główny szczyt obfitości trwał zaledwie 5 minut, a cały rozbłysk aktywności tylko pół godziny.

Deszcz meteorów w Polsce. Kiedy i jak oglądać?

Deszcz meteorów z roju alfa Monocerotydy będzie widoczny na niebie w nocy z 21 na 22 listopada o godzinie 4:50 czasu uniwersalnego. Jego szczytowa aktywność potrwa od 15 do 40 minut. W obserwacjach nie będzie natomiast przeszkadzał Księżyc – informuje serwis urania.edu.pl. 

Do obserwacji deszczu meteorów nie jest potrzebna lornetka ani teleskop. Alfa Monocerotydy będą widoczne na otwartej przestrzeni, z dala od miasta. 

Zobacz także

RadioZET.pl/urania.edu.pl/Wikipedia