Superksiężyc 2020: wyjątkowe widowisko na niebie. „Można wypatrywać gołym okiem”

09.03.2020 19:30
Superksiężyc

Superksiężyc 2020, czyli Błękitna Pełnia Robaczego Księżyca, już w poniedziałek 9 marca. Jak podaje TVN Meteo, w nocy z poniedziałku na wtorek czeka nas wyjątkowe widowisko na niebie: najjaśniejsza pełnia w 2020 roku. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Superksiężyc 2020, Błękitna Pełnia Robaczego Księżyca już dziś, w poniedziałek 9 marca. Superksiężyc można wypatrywać gołym okiem na nocnym niebie. Pełnia Robaczego Księżyca będzie lepiej widoczna, gdy wybierzemy się poza miasto - z dala od sztucznych świateł. Osoby pasjonujące się astronomią, mogą dodatkowo skorzystać z teleskopu. 

Nazwa Pełnia Robaczego Księżyca została nadana przez rdzennych amerykanów i jest związana ze wzrostem temperatury w marcu. W momencie, gdy robi się cieplej, a mróz znika, na rozmokniętą ziemię wydostają się różne robaki, m.in. dżdżownice, które na glebie pozostawiają liczne ślady. To właśnie na cześć wspomnianych stworzeń Indianie z Ameryki Północnej nadali taką nazwę pełni.

Superksiężyc 2020 - czym jest?

Superksiężyc to potoczna i astrologiczna nazwa Księżyca w pełni, znajdującego w syzygijnym perygeum swojej orbity. Księżyc osiąga wówczas najmniejszą odległość od Ziemi. Według danych NASA w tym położeniu Księżyc dla obserwatorów jest:

  • do 14% większy,
  • świeci do 30% jaśniej niż w apogeum. 

Nazwa „superksiężyc” została wprowadzona w 1979 roku przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum. Położenie takie występuje średnio raz na rok. 

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN Meteo