,

W Australii złapano jednego z największych krokodyli w historii

03.09.2020 21:15

Krokodyl różańcowy o długości 4,4 metra i wadze 350 kg został złapany przez strażników dzikiej przyrody w Terytorium Północnym w Australii. Jest to największy od lat okaz odłowiony na tym obszarze.

rekordowy krokodyl
fot. Shutterstock

Krokodyl różańcowy, jeden z największych odłowionych w ostatnich latach okazów, został złapany w rzece Flora, 120 kilometrów na południowy zachód od miasta Katherine - przekazał starszy strażnik przyrody, John Burke.

Osobnik o długości 4,7 metra został złapany trzy lata temu w tym samym rejonie, ale w innej rzece bliżej morza - powiedział Burke, przyznając, że nie słyszał o większym okazie złowionym we Florze.

Australia. Złapano jednego z największych krokodyli

Liczba krokodyli rośnie na północy Australii od czasu, gdy na początku lat 70. prawo federalne uczyniło je gatunkiem chronionym - przypomina AP.

Z pewnością rośnie ich liczba i to jest jeden z powodów, dla których mamy strefy zarządzania - aby zmniejszyć ich liczbę w obszarach o dużym natężeniu ruchu (turystycznego), by zmniejszyć prawdopodobieństwo interakcji między +różankami+ a ludźmi.

- wyjaśnił Burke, odnosząc się do krokodyli.

Northern Territory Dept. of Tourism, Sport and Culture/Associate
fot. Northern Territory Dept. of Tourism, Sport and Culture/Associate

Według strażnika schwytanie krokodyla jest „poważnym przypomnieniem, że jesteś w kraju krokodyli”, pomimo faktu, że zamknięcie granic Australii zmniejszyło ilość turystów.

Zobacz także

„Nigdy nie bądź beztroski przy wodzie i pływaj tylko w wyznaczonych kąpieliskach lub basenach” - radził Burke dla "Katherine Times". „Krokodyle można znaleźć na każdym szlaku wodnym w regionie Top End i zawsze powinieneś być +krokodyloostrożny+ (ang. crocwise)” - zaznaczył.

Krokodyl różańcowy. Jeden z największym na świecie drapieżników

Krokodyle są łapane w duże klatki zanurzone w wodzie z przynętą w postaci dzika lub innego mięsa. Schwytane osobniki są zabierane na farmę, aby stać się częścią programu hodowlanego.

Zobacz także

Jedynie krokodyle hodowlane można zabijać dla mięsa i skóry w Australii.

Zobacz także

Krokodyl różańcowy jest jednym z największym na świecie drapieżników polujących w rzekach i na lądzie. Samce tego gatunku mogą osiągać 6 metrów długości i ważyć ponad tonę. Krokodyle te mogą też żyć w słonej wodzie (stąd angielska nazwa gatunku słonowodny, saltwater).

RadioZET.pl/PAP