Obserwuj w Google News

Wenus na tle Plejad. 3 kwietnia niezwykłe zjawisko na niebie

1 min. czytania
03.04.2020 18:32
Zareaguj Reakcja

W piątek 3 kwietnia będziemy świadkami niezwykłego zjawiska na niebie, które zdarza się raz na osiem lat. Planeta Wenus będzie widoczna na tle gromady gwiazd o nazwie Plejady. 

Kosmos
fot. Shutterstock

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na  Facebooku

Jak informuje Karol Wójcicki na facebookowego fanpage'u "Z głową w gwiazdach", od kilkunastu tygodni krótko po zachodzie Słońca możemy obserwować nad zachodnim horyzontem wyjątkowo jasny punkt. To planeta Wenus, która obecnie jest najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie - nie licząc Księżyca. 

W ciągu ostatnich kilku dni mogliście zauważyć jak powoli zbliża się ona do popularnej i dobrze widocznej gołym okiem gromady otwartej gwiazd Plejady w Byku

- tłumaczy Karol Wójcicki. W piątek 3 kwietnia Wenus znajdzie się na tle kilkudziesięciu gwiazd tej gromady. To będzie jedno z najciekawszych wydarzeń astronomicznych tej wiosny.

Wenus jest doskonale widoczna gołym okiem. Do obserwacji nie potrzeba żadnego sprzętu obserwacyjnego. Jeśli chcemy bliżej przyjrzeć się tej ciekawej koniunkcji, warto na nią spojrzeć przez lornetkę - informuje portal naukawpolsce.pap.pl.

Do Ziemi zbliża się wielka asteroida. Zderzenie oznaczałoby koniec ludzkości

Wizyta Wenus w gromadzie gwiazd Plejady jest zjawiskiem cyklicznym i powtarza się w okolicach 3-4 kwietnia co 8 lat. 

Wenus jest planetą w Układzie Słonecznym, drugą pod względem odległości od Słońca. Z kolei Plejady to tzw. gromada otwarta gwiazd, czyli skupisko gwiazd powstałych z jednego obłoku molekularnego i mających zbliżony wiek. W naszej galaktyce znanych jest ponad 1000 gromad otwartych.

RadioZET.pl/Z głową w gwiazdach/Nauka PAP