Obserwuj w Google News

Fatalne prognozy. Wulkan Nyiragongo może wybuchnąć w każdej chwili

2 min. czytania
20.10.2020 14:39
Zareaguj Reakcja

Wulkan Nyiragongo, określany jako "najniebezpieczniejszy wulkan świata", może wybuchnąć w każdej chwili - alarmują naukowcy. Najnowsze badania i obserwacje wskazują, że poziom lawy w wulkanie podnosi się w "zastraszającym tempie". Zwiększa to ryzyko erupcji.

wulkan
fot. Martin Rietze /GUZELIAN /SIPA /EAST NEWS

Wulkan Nyiragongo znajduje się w Demokratycznej Republice Konga, nieopodal granic z Ugandą i Rwandą. Ten stratowulkan określany jest obecnie jako "najniebezpieczniejszy na świecie". Nieustanny wzrost poziomu lawy wskazuje na rosnące zagrożenie erupcją.

Wulkan leży na północ od jeziora Kiwu. Wznosi się na wysokość 3470 m n.p.m. Wchodzi w skład łańcucha górskiego Wirunga. We wnętrzu głównego krateru o szerokości 2 km i głębokości 250 metrów znajduje się jezioro lawowe. Jest ono obserwowane co najmniej od 1971 roku.

Wulkan Nyiragongo bliski kolejnej erupcji. To "najniebezpieczniejszy wulkan świata"

W XX wieku miało miejsce 11 erupcji Nyiragongo. Jedna z najpoważniejszych miała miejsce w 1977 roku. W wyniku wybuchu zginęło wówczas ok. 2 tys. osób. Z kolei w 2002 roku erupcja doprowadziła do gigantycznych zniszczeń w mieście Goma.

Erupcja z 2002 roku rozpoczęła okres wzmożonej aktywności wulkanicznej trwającej do 2016 roku. Niestety aktualne obserwacje nie są optymistyczne. Według badaczy z Università degli Studi della Campania Luigi Vanvitelli poziom lawy w Nyiragongo podnosi się w "zastraszającym tempie".

Islandia: Wzrasta aktywność wulkanu Grímsvötn. Dojdzie do erupcji?

- Nyiragongo to najniebezpieczniejszy wulkan na świecie. Może wybuchnąć dosłownie w każdej chwili - przekonuje Dario Tedesco. Kolejna erupcja może nastąpić w ciągu czterech najbliższych lat, ale okres też może się skrócić z powodu częstych trzęsień ziemi.

Oglądaj

- Ciśnienie we wnętrzu wulkanu jest ogromne. Ta sytuacja jest niestabilna, ale nie możemy nic z nią zrobić - ocenia z kolei Pierre-Yves Burgi z Uniwersytetu Genewskiego.

11 trzęsień ziemi w Yellowstone w ciągu doby. Superwulkan może wybuchnąć?

Część naukowców jest pewna, że wybuch będzie miał miejsce między 2024 a 2027 rokiem. Podkreślają jednak, że trzeba się przygotować, że może się to zdarzyć wcześniej.

RadioZET.pl/ Tech.wp.pl/ ScienceMag.org