,

11 trzęsień ziemi w Yellowstone w ciągu doby. Superwulkan może wybuchnąć?

03.06.2020 18:30

Yellowstone: w Parku Narodowym odnotowano aż 11 trzęsień ziemi podczas zaledwie jednej doby. Naukowcy cały czas obserwują jeden z największych superwulkanów na świecie. Ostatnia gigantyczna eksplozja miała miejsce 640 tysięcy lat temu.

superwulkan
fot. Shutterstock

Superwulkan w Parku Narodowym Yellowstone w USA może wybuchnąć? Naukowcy z niepokojem obserwują nasilające się trzęsienia ziemi na tym obszarze. Tylko w ciągu jednej doby 30 maja doszło tam do 11 wstrząsów.

Najsilniejszy osiągnął wielkość 3,1 stopni w skali Richtera. Pozostałe wahały się między 1,6 a 3,1 st. W ciągu ostatniego miesiąca w Yellowstone odnotowano łącznie 34 trzęsienia.

Superwulkan Yellowstone. Kilkanaście trzęsień ziemi

Zagłębienie Kaldera przez cały czas jest pod obserwacją naukowców z Uniwersytetu Utah i z amerykańskiej agencji geologicznej USGS. Badacze podkreślają, że ostatnia gigantyczna erupcja superwulkanu miała miejsce 640 tysiące lat temu. Z kolei ostatni wypływ lawy nastąpił 70 tys. lat temu.

ZOBACZ TAKŻE: Wybuch wulkanu Askja możliwy w każdej chwili. Europie grozi katastrofa

1920px-Yellowstone_Caldera
fot.

Naukowcy oszacowali prawdopodobieństwo erupcji superwulkanu. W ich ocenie, niemal na pewno nie wybuchnie on przez najbliższe... tysiąc lat.

Zobacz także

Wybuchy superwulkanów zdarzają się raz na 100 tysięcy lat. Duża erupcja mogłaby doprowadzić do zagłady całej ludzkości. Według szacunków ONZ, erupcja superwulkanu Yellowstone sprawiłaby, że żywność, która pozostałaby wtedy na globie, starczyłaby ludzkości na dokładnie 74 dni.  

RadioZET.pl/ Science Alert/ Daily Mail