Obserwuj w Google News

Przed nami noc Perseidów 2023. Kiedy zobaczymy wielki deszcz meteorów?

2 min. czytania
12.08.2023 08:00
Zareaguj Reakcja

Noc Perseidów to jedno z najbardziej wyczekiwanych widowisk dla miłośników astronomii i obserwatorów nocnego nieba. Deszcz meteorytów możemy podziwiać przez wiele dni, ale szczyt będzie miał miejsce w nocy z 12 na 13 sierpnia. Jakie będą warunki pogodowe i gdzie najlepiej oglądać Perseidy?

perseidy 2023
fot. Shutterstock

Perseidy 2023 przed nami. Już wkrótce będziemy mieli okazję na własne oczy zobaczyć niesamowite widowisko, jakim jest sierpniowa "noc spadających gwiazd". Wszystko wskazuje na to, że w tym roku warunki do obserwacji nocnego nieba będą w Polsce bardzo dobre.

Perseidy to jeden z najbardziej regularnie pojawiających się rojów meteorów, którego orbita co roku przecina się z ziemską - zjawisko to można obserwować mniej więcej od połowy lipca do drugiej połowy sierpnia. Maksimum roju przypada na 12 i 13 sierpnia. Perseidy były w przeszłości nazywane "łzami świętego Wawrzyńca", co wiązało się z datą jego domniemanej męczeńskiej śmierci 10 sierpnia.

Redakcja poleca

Perseidy 2023. Kiedy i gdzie oglądać "spadające gwiazdy"?

- Perseidy będą w tym roku wyglądały dość normalnie. W trakcie maksimum będzie szansa zobaczenia 50-80 "spadających gwiazd" w ciągu godziny. Dokładna ich liczba nie jest łatwo przewidywalna - tłumaczy dr Kamil Deresz z Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Meteory można obserwować już teraz, ale kulminacja roju przypadnie na noc z 12 na 13 sierpnia, nad ranem. - Szykuje się dobra pogoda. Księżyc jest w takiej fazie, że nie będzie w tym czasie mocno świecił. Najlepsze warunki do obserwacji będą poza miastami, z daleka od świateł - dodał ekspert. W Warszawie będzie też możliwość spoglądania w niebo przy Planetarium CNK.

Tzw. radiant Perseidów - czyli punkt, z którego wydają się wybiegać, gdybyśmy przedłużyli ich trasy po niebie - znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza. Jednak obiekty te "rozbiegają się" po całym niebie. W trakcie aktywności roju radiant przesuwa się pomiędzy konstelacjami Kasjopei, Perseusza i Żyrafy. W czasie maksimum będzie w konstelacji Perseusza.

Deszcz meteorytów 2023. Najważniejsze informacje

Meteory, potocznie zwane spadającymi gwiazdami, to świetlne zjawiska powstające podczas przelotu przez atmosferę drobin skalnych z przestrzeni kosmicznej, a zwanych meteoroidami. Zdecydowana ich większość ulega zniszczeniu w atmosferze. Wyjątkowo jasne meteory zwane są bolidami, a jeśli skała, która wleciała w atmosferę, zdołała przetrwać i dotrzeć do powierzchni Ziemi, mamy do czynienia z meteorytem.

Przypominamy, że do obserwacji Perseidów nie będzie potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt ani lornetki. Wystarczy jedynie cierpliwość i czujne oko. Nie musimy też patrzeć w konkretnym kierunku. W nocy z 12 na 13 sierpnia będą one widoczne na całym niebie. Aby obserwacje były bardziej obfite, warto wybrać się poza miasto, z dala od oświetlonych miejsc.

RadioZET.pl/ PAP/ International Meteor Organization